Как ракетите с далечен обсег на действие в Русия могат да повлияят на войната в Украйна

Президентът Джо Байдън е дал зелена светлина на Украйна да използва ракети с голям обсег, доставени от Вашингтон, за нанасяне на удари дълбоко в Русия

0
225
Украйна, войник.
Украински войник. Снимка: Пиксабей

Американски официални лица твърдят, че президентът Байдън е дал зелена светлина на Украйна да използва ракети с голям обсег, доставени от Вашингтон, за нанасяне на удари дълбоко в Русия, предава „BBC“.

Доскоро Вашингтон отказваше да разреши такива удари с използване на произведени в САЩ ракети ATACMS, тъй като се опасяваше, че те ще доведат до ескалация на войната. Сериозният обрат в политиката идва два месеца преди президентът Джо Байдън да предаде властта на Доналд Тръмп, чието избиране породи опасения за бъдещето на американската подкрепа за Киев.

Защо САЩ позволиха на Украйна да използва ракети с далечен обсег на територията на Русия?

Повече от година Украйна използва армейската тактическа ракетна система, по-известна като ATACMS, по руски цели в окупираната украинска територия. Но САЩ никога не са позволявали на Киев да използва ракетите на територията на Русия – досега.

Балистичните ракети на „Локхийд Мартин“ са едни от най-мощните, предоставяни досега на Украйна, и могат да достигнат до 300 км. Украйна твърдеше, че да не ѝ се разреши да използва такива оръжия в Русия е все едно да бъде помолена да се бие с една ръка вързана зад гърба си.

Съобщава се, че промяната в политиката идва в отговор на неотдавнашното разполагане на севернокорейски войски в подкрепа на Русия в граничния регион Курск, където Украйна е окупирала територия от август. Освен това предстоящото завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом поражда опасения относно бъдещата подкрепа на САЩ за Украйна, а президентът Байдън очевидно е готов да направи всичко възможно, за да помогне през малкото време, което му остава на поста.

Военното укрепване на Украйна – така се смята – би могло да ѝ даде възможност да се възползва от възможностите на мирните преговори, които ѝ предстоят.

Украинският президент Володимир Зеленски все още не е потвърдил този ход. Но в неделя той заяви:

„Ударите не се нанасят с думи… Ракетите ще говорят сами за себе си.“

Какъв ефект ще имат ракетите на бойното поле?

Украйна вече ще може да нанася удари по цели на територията на Русия, най-вероятно на първо време около Курската област, където украинските сили държат над 1000 кв. км територия.

Украински и американски официални лица очакват контраофанзива от страна на руските и севернокорейските войски за възстановяване на територията в Курск.

Украйна може да използва ATACMS, за да се защити от нападението, като се насочи към руски позиции, включително военни бази, инфраструктура и складове за боеприпаси.

Доставката на ракетите вероятно няма да е достатъчна, за да обърне хода на войната. Руското военно оборудване, като например самолети, вече е преместено на летища по-навътре в Русия в очакване на такова решение. Но оръжията могат да дадат на Украйна известно предимство в момент, когато руските войски набират сила в източната част на страната и моралният дух е нисък.

„Не мисля, че това ще бъде решаващо“, коментира пред „BBC“ западен дипломат в Киев, пожелал анонимност поради деликатността на въпроса. Той продължава:

„Това обаче е закъсняло символично решение за повишаване на залозите и демонстриране на военна подкрепа за Украйна. То може да повиши цената на войната за Русия“.

„Съществуват и въпроси за това колко боеприпаси ще бъдат предоставени, изтъква Евелин Фаркас, която е работила като заместник-помощник-министър на отбраната в администрацията на Обама. Той допълва:

„Въпросът е, разбира се, колко ракети имат? Чухме, че Пентагонът е предупредил, че няма толкова много от тези ракети, които могат да предоставят на Украйна.“

Фаркаш добави, че АТАСМ могат да имат „положително психологическо въздействие“ в Украйна, ако бъдат използвани за поразяване на цели като Керченския мост, който свързва Крим с континентална Русия.

Разрешението на САЩ ще има и допълнителен верижен ефект: потенциално ще даде възможност на Обединеното кралство и Франция да дадат на Украйна разрешение да използва ракети Storm Shadow на територията на Русия. Storm Shadow е френско-британска крилата ракета с голям обсег на действие с възможности, сходни с тези на американската ATACMS.

Може ли това да доведе до ескалация на войната?

В продължение на месеци администрацията на Байдън отказваше да разреши на Украйна да удари Русия с ракети с голям обсег, опасявайки се от ескалация на конфликта. Владимир Путин предупреди да не се допуска използването на западни оръжия за поразяване на Русия, като заяви, че Москва ще разглежда това като „пряко участие“ на страните от НАТО във войната в Украйна. Ето какво каза през септември Путин:

„Това би променило съществено самата същност, характера на конфликта. Това ще означава, че страните от НАТО, САЩ и европейските държави, се бият с Русия“.

Русия и преди е поставяла „червени линии“. Някои от тях, включително предоставянето на съвременни бойни танкове и изтребители на Украйна, междувременно бяха пресечени, без да предизвикат пряка война между Русия и НАТО.

Кърт Волкър, бивш посланик на САЩ в НАТО, подчертава:

„Ограничавайки обхвата на използване на американски оръжия от страна на Украйна, САЩ неоправдано налагат едностранни ограничения върху самозащитата на Украйна.“

Той е на мнение, че решението за ограничаване на използването на АТАСМС е „напълно произволно и е взето от страх да не се „провокира“ Русия“. И допълни:

„Въпреки това е грешка да се оповестява подобна промяна, тъй като тя дава на Русия предварително предупреждение за потенциални украински удари.“

Как ще реагира Доналд Тръмп?

Този ход идва само два месеца преди Доналд Тръмп да се завърне в Белия дом.

Той вече заяви, че възнамерява да сложи бърз край на войната в Украйна – без да уточнява как смята да го направи – и може да отмени използването на ракетите, след като встъпи в длъжност.

Новоизбраният президент Тръмп все още не е казал дали ще продължи тази политика, но някои от най-близките му съюзници вече я критикуват.

Доналд Тръмп младши, синът на Тръмп, написа в социалните мрежи:

„Изглежда, че военнопромишленият комплекс иска да се увери, че ще предизвика Трета световна война, преди баща ми да има възможност да създаде мир и да спаси човешки животи.“

Много от високопоставените служители на Тръмп, като например новоизбраният вицепрезидент Джей Ди Ванс, твърдят, че САЩ не трябва да предоставят повече военна помощ на Украйна. Други членове на следващата администрация на Тръмп обаче са на друго мнение. Съветникът по националната сигурност Майкъл Уолц твърди, че САЩ могат да ускорят доставките на оръжие за Украйна, за да принудят Русия да преговаря.

Не е ясно по кой път ще тръгне новоизбраният президент. Но мнозина в Украйна се опасяват, че той ще прекрати доставките на оръжия, включително и на АТАКС. Ето какво коментира по темата украинският депутат Олексий Гончаренко:

„Ние сме притеснени. Надяваме се, че [Тръмп] няма да отмени [решението]“.

Юлия Навалная: Антивоенен марш на руската опозиция събра 3000 души в Берлин

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments