Как реагираха браншовите организации у нас на преговорите за стопанския сектор?

0
25
Земеделие
Земеделие. Снимка: Държавен фонд "Земеделие"

Интересът изглежда е огромен. Ангажирани със селскостопанския сектор са не само онези, които биха искали да помогнат, но и онези, които търсят начин да се облагодетелстват. Темата с множеството въпросителни около кандидатурата на следващия министър на земеделието коментира Тодор Джиков от Националната асоциация на картофопроизводителите. 

Той каза, че очакванията на колегите му са били представителите на партиите да изкарат „централните си нападатели, всичко най-добро, което имат“. Противно на това обаче те са цитирали факти и неща, „които ги знаем, които ги виждаме всеки ден по полето“.

Джиков смята, че над 70% е сивият сектор в сферата на плодовете и зеленчуците. Положението при тревопасното животновъдство е почти сходно. Редно е да се започне с регулация на пазара и намаляване на ДДС, смята браншовикът.

Сериозен удар върху българските земеделци е практиката да се купува с 6% ДДС от Гърция и после да се препродава у нас.

„Когато не работи една структура, няма значение къде се намира тя“, заяви още Тодор Джиков във връзка с идеята за изваждане на Агенцията по храните от земеделското министерство и поставянето ѝ под контрола директно на Министерския съвет.

Костадин Костадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, пък добави, че в момента се е оказало, че земеделието е само горско стопанство. Това е така, защото „едни 40 милиона трябва да отидат в Агенцията по горите съвместно с други организации„.

Редно е, смята Костадинов, пари от от таваните на субсидиите да се вложат в гаранционен фонд, който да бъде от полза за всички при евентуални кризисни ситуации.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments