Как се образуват градушките и какви са методите за борба с тях?

0
823
Градушка на село
Илюстративна снимка

Градушките са едно от най-разрушителните метеорологични явления, които могат да нанесат значителни щети на земеделските култури, инфраструктурата и дори на хората. През последните седмици много области в България станаха жертва на опустошителни градушки, които на места унищожиха напълно реколтата и нанесоха материални щети по автомобили, сгради и градска инфраструктура. 

Как се образуват градушките?

Градушките се формират в мощни гръмотевични облаци, известни като кумулонимбуси. Те започват с мощни възходящи потоци на въздух, които вдигат водни капчици високо в атмосферата. Тези потоци се създават от интензивното нагряване на повърхността на земята, което води до изпаряване и повишаване на влажността.

Водните капчици се издигат на височина, където температурите са под точката на замръзване. Там те се превръщат в ледени зърна. Когато тези зърна достигнат нива с още по-ниски температури, те могат да се слепват с други ледени кристали и да образуват по-големи ледени късове.

Ледените зърна се издигат и падат многократно в облака, преминавайки през зони с висока влажност, където натрупват нови слоеве лед. Този процес продължава, докато ледът стане достатъчно тежък, за да преодолее възходящите потоци и да падне на земята като градушка.

Методи за борба с градушките

Борбата с градушките е предизвикателство дори за съвременните възможности на човечеството, но съществуват няколко методи за намаляване на тяхното въздействие.

Един от най-широко използваните методи е сеенето на облаци със сребърен йодид или други химикали, които подпомагат формирането на ледени кристали в облаците. Тези кристали предизвикват по-ранно и по-малко интензивно валежи от градушки, като предотвратяват формирането на големи ледени зърна.

В някои региони се използват ракетни системи или оръдия, които изстрелват химикали в облаците. Тези устройства могат да разпределят сребърен йодид на високи височини и по този начин да ограничат формирането на големи градушки. В средата на месец юни от Министерството на земеделието и храните съобщиха, че са изстреляни 9000 ракети към градоносните облаци. Въпреки това много земеделски стопани се оплакаха, че усилията не са достатъчни. 

Важно е да се отбележи, че съвременните технологии за наблюдение на времето, като радари и сателити, позволяват ранно предупреждение за формиране на градушки. Това дава възможност на земеделците и властите да предприемат превантивни мерки и да минимизират щетите. За защита на земеделските култури се използват специални мрежи и покрития, които могат да намалят увреждането от падащите градушки. Тези структури се инсталират над полетата и могат значително да намалят загубите за фермерите.

Борба срещу нелоялната практика на мобилните оператори. Внесени са нови предложения в закона

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments