Как се отразя на хората смяната на часа?

0
73
време
Снимка: Pixabay

Хронобиологията се занимава с изучаването на взаимовръзката между биоритмите и здравето на човека. Специалистите смятат, че човекът като мислещо същество страда повече от другите живи същества при промяна на часовете, на различните часови зони, при смяната на деня и нощта и на сезоните. Това коментира началникът на отделението по кардиология в УМБАЛ „Света Анна“ доктор Рада Прокопова. Специалистът обясни, че е много важна циркадната характеристика за физическото и психическото здраве на всеки индивид. Циркадният ритъм засяга всичко в човешкото тяло, включително и сърцето. Тя коментира пред „NOVA“:

Имаме цикъл на спане и на бодърстване, по време на сън всички процеси в организма, които засягат сърдечно-съдовата система, са в заспало състояние. Тогава има по-ниско ниво на различни хормони, докато през деня всичките хормонални системи, които ни правят борбени, са в пиково състояние. Това определя и дейността на сърдечно-съдовата система, която през нощта има максимално разширени съдове и максимално ниска сърдечна честота, а през деня това се обръща.“

Доктор Прокопова разясни, че през деня хората имат по-високо кръвно налягане и по-висока сърдечна честота. Тя допълни, че циркадният ритъм е податлив на външни обстоятелства и от вътрешни като различни хронични заболявания. Лекарят обясни, че при тях организмът започва да страда, особено ако не е първично здрав. Тя уточни, че при хората в активна възраст, които са между 35 и 65 години и имат някакви заболявания, смяната на времето им оказва огромно влияние.

Кардиологът сподели, че смяната на часа влияе значително на сърдечно-съдовата система. Това се случва предимно в първите 2 седмици и в ранните сутрешни часове, защото тогава се съсирва кръвта, което предполага риск от инфаркти и инсулти. Медикът добави, че отделно организмът се депресира от липсата на слънчевата светлина и като се прибави настоящата ситуация с COVID-19, то това води до невероятен стрес.

Специалистът информира, че най-засегнати при тези промени са хипертониците, хората с нарушен сърдечен ритъм и пациенти с мозъчно-съдови заболявания. Лекарката е категорична, че при преболедувалите от COVID-19 пациенти, вирусът рядко оказва пряко влияние на сърцето, но засяга вегетативната нервна система. Тя предупреди хората, които имат такива заболявания да се обърнат към кардиолог. Той ще им предпише лечение и така ще се избегнат усложнения. Доктор Рада Прокопова каза, че екипите, лекуващи COVID пациенти, е задължително да имат кардиолог.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments