Как се промениха навиците ни при пазаруването заради COVID-19?

0
86
Пазаруване
Снимка: Pixabay

COVID-19 промени навиците ни при пазаруването, след като буквално за по-малко от 24 часа се събудихме затворени вкъщи. Именно заради това онлайн търговията се превърна в единствена алтернатива в много случаи. Има промяна и в това, което обикновено търсим. Председателят на Българска Е-комерс асоциация Жанет Найденова отчете за „NOVA“, че след като голяма част от бизнесите създадоха „хоум офиси“, а децата са започнали да се обучават дистанционно, се е повишило търсенето на продукти като компютри, монитори, таблети, принтери и камери.

Лидерите на пазара на потребителско кредитиране допълват данните с това, че има 50 процента повече заявления за финансиране на покупка на лаптопи. Те твърдят, че през първото шестмесечие на 2020 г., поисканите кредити за подобни продукти в страната, са били с 23 на сто повече. Най-много кредити са поискани за телевизори, лаптопи, смартфони, а от битовата техника – за перални.

Търговците отбелязват и още една тенденция – заради повечето време, прекарано вкъщи, се е засилил интересът към фитнес уредите за домашна употреба.

Вече е възможно пазаруването онлайн и от най-голямото тържище у нас – Женският пазар. Над месец вече уеб магазинът стимулира родните производители – на плодове и зеленчуци, месо, млечни продукти, вино и дори козметика. Управителят му Милен Щерев уточнява, че до определена сума доставката е 6 лева, а над нея е безплатна. Заявката се прави от днес за утре и се доставя на следващия ден между 11:00 и 13:00 часа и 17:00 – 19:00 часа.

Много от купувачите отчетоха плюсовете на онлайн пазаруването по време на карантината и продължиха да пазаруват така и след нея. От Националната статистика отчетоха, че през пандемията българите са повишили разходите си за храна, напитки и цигари за сметка на транспорта, дрехите и обувките.

Според председателя на Асоциацията за защита на потребителите Пейо Майорски парите вече имат друга стойност. Той изтъкна плюсовете при онлайн пазаруването, а именно, че можем да сравним цената на един продукт в няколко сайта и то от дивана вкъщи. Минус е, че е-търговията крие рискове, а именно – има търговци, които се възползват от ситуацията, за да направят повече пари.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments