Как се заобикаля конкурсното начало като условие за кариерен растеж в административните съдилища?

0
47
Апелативен специализиран наказателен съд София
Снимка: Апелативен специализиран наказателен съд София

Последните години българското административно правораздаване е едно от най-бързите в Европейския съюз /ЕС/, твърдят от Информационното табло в областта на правосъдието на Европейската комисия /ЕК/. Това не може да се каже за общите съдилища, разглеждащи граждански и наказателни дела у нас. Затова е озадачаваща тенденцията именно от последните – често по-натоварени и далеч не толкова бързи – да се черпи човешки ресурс, с който да се „захранват“ административните. Това се дължи на въведената преди няколко години в Закона за съдебната власт /ЗСВ/ възможност председателят на Върховния административен съд /ВАС/ да командирова съдии от общите /районни или окръжни/ към административните съдилища, отбелязват от Института за пазарна икономика /ИПИ/.

Само за три години след въвеждането на новото правомощие на председателя на ВАС броят на командированите съдии от общите към административните съдилища се увеличава три пъти. Намаляването на броя им след 2021 г. се дължи на факта, че през 2021 г. са обявени два конкурса за административни съдилища. Част от спечелилите конкурса са били командировани преди това.

Командироването на съдии от районни съдилища в административни се равнява на повишаване, съответно по-високо заплащане, и по този начин се заобикаля конкурсното начало като условие за кариерен растеж. Т.е. отново се създава усещане за едноличен, субективен подбор, изтъкват от ИПИ.

Повече информация по темата ще откриете в новия доклад на Правната програма на ИПИ „Между фактите и решенията – регионален поглед към командироването на съдии“ или в интерактивното табло „Съдебната власт в числа“, който можете да видите – ТУК.

Засипват част от блатото край ж.к. „Меден рудник“ заради Индустриалния и логистичен парк

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments