Минимум три месеца време ще отнеме процедурата по изготвянето на задължителните технически паспорти на жилище в случай, че липсва проектната документация. Цените за предлаганата услуга варират в зависимост от експертите, които ще се ангажират да я осъществят. Това коментира доц. Емад Жоржос – декан на Строителния факултет в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) пред „БНТ“.
Ако нужните документи, въз основа на които е издадено разрешение за строеж и копие от самото разрешение за строеж за ползване на обекта, не са налице, те трябва да бъдат потърсени в общината. Ако и там не могат да бъдат намерени, има начин да бъдат възстановени, „но това е много тежък процес“, уточни доцентът.
„Практиката е тези документи да не се предават по време на изготвяне на нотариалните актове“ и само малка част от собствениците отиват да си ги потърсят, въпреки че са в пълното си право, допълни Емил Йорданов от Архитектурния факултет в УАСГ.
Различните фирми имат различна тарифа, така че въпросът с финансовата част по изготвянето е доста относителен, смята Йорданов. Може да се намерят специалисти, които биха извадили паспорт за 1000 лева и такива, които ще го направят за 10 000 лева и нагоре.