Как „Топлофикация София“ можеше да спести 200 млн. лв. от въглеродни квоти

0
58
"Топлофикация София"
"Топлофикация София". Снимка: Скрийншот от Google Maps

„Топлофикация София“ е пропуснала възможността да спести 200 млн. лв. разходи от квотите си за въглеродни емисии през последните шест години. Общинското дружество е сключвало договори с неизгодни клаузи с търговци на емисии и е купувало квоти на цени, значително по-високи от пазарните.

Това са изводите от експертен анализ на публични данни за 2019-2024 г., изготвен за „Грийнпийс“ – България. Изследването се базира на данни от официални доклади за верифицирани емисии, публикувани на сайта на Изпълнителната агенция по околната среда /ИАОС/, заявления на „Топлофикация София“ към Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ за утвърждаване на преференциални цени на електроенергия и исторически цени на европейските квоти на платформата на енергийната борса EEX.

Изчисленията показват, че през разглеждания период е било възможно спестяване на разходи за квоти в размер на 20 – 30 млн. лв. годишно, ако търговията с квоти е била управлявана с грижата на добър стопанин.

С 1,6 млрд. лв. задължения, „Топлофикация София“ от години е на ръба на фалита. Дружеството има 400 000 абоната и заради критичната си социална роля обикновено разчита на кризисни спасителни мерки. Ето защо финансови щети в размер на 200 млн. лв. заслужават сериозно внимание.

Периодът, разгледан в анализа, започва от 2019 г., когато влиза в сила договорът между „Топлофикация София“ и „Гранд Кепитал“– търговски посредник, свързван с енергийния бизнесмен Христо Ковачки. Договорът предвижда, от една страна, комисионна за посредника за всяка закупена квота. От друга страна, предвижда и фиксирана цена за закупуване на квотите въглеродни емисии – нетипично условие, неприсъщо на пазарните принципи в сектора за търговия с емисии. Това носи двойна печалба за търговеца – една от комисионната и втора от разликата между борсовата и фиксираната цена, изчислена на 9,2 млн. лв.

Анализът на публично достъпните данни, свързани с търговията с въглеродни емисии, показва, че това не е последният подобен договор в ущърб на задлъжнялата „Топлофикация София“. Прави впечатление, че средната цена на закупените квоти превишава – в някои от годините значително – средната пазарна цена през съответната година. Обичайната практика при ползването на борсови посредници е на посредника да се заплаща комисионна, но цената, на която се купуват квотите, да е максимално изгодна за купувача. Не и в този случай.

„Съзнателното сключване на неизгодни сделки, от които произтичат вреди за дадено предприятие, е престъпление според българското законодателство, което предвижда и наказания за виновните длъжностни лица. По сигнал на „Грийнпийс“ – България до Софийската градска прокуратура за търговията с квоти за „Топлофикация София“ през 2019-2020 г. е образувана проверка. Най-спешната задача пред дружеството и Столична община е да спрат допълнителното източване на дружеството чрез търговията с квоти“, казва Десислава Микова, координатор на кампанията „Климат и енергия“ в „Грийнпийс“ – България.

„На второ място, следва да се планира бъдещето отвъд изкопаемите горива, т.е. да се елиминира необходимостта от закупуване на квоти. Бъдещето на „Топлофикация София“ в следващото десетилетие е свързано с производството на енергия от възобновяеми източници. Такова развитие носи със себе си ползи както за икономиката, така и за гражданите и енергийната сигурност на столицата“, допълва Десислава Микова.

2 514 000 000 лева е дал кабинетът „Денков“ на общините по 1134 споразумения за 10 месеца

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments