Празникът, известен като Деня на труда, е важен етап по пътя към победата на президентските избори в САЩ, предаде „Politico“. До момента Камала Харис води с малка преднина пред Доналд Тръмп, но ако изборите се провеждаха днес, бившият президент щеше да има много по-голям шанс да изравни резултата си с нейния.
Заради предимството на републиканците в Избирателната колегия, надпреварата, в която Харис води в национален мащаб средно с между 2 и 4 процентни пункта, е еквивалентна на директен физически сблъсък на четири очи, чийто изход ще се реши в по-малък от обичайното брой щати. Социологическите проучвания са изключително напрегнати, като анализатори предупреждават, че не се очаква това да се промени особено през следващите девет седмици. По техни думи в съвременните президентски избори ситуацията в Деня на труда обикновено е много близка до това, което ще се получи след преброяването на гласовете.
От седемте щата, които и двете кампании определиха като „основни бойни полета“ на Избирателната колегия, Харис води пред Тръмп в три от тях – щатите от така наречената „Синя стена“, а именно Мичиган, Пенсилвания и Уисконсин, сочат средните стойности на социологическите проучвания. Тези преднини обаче не са осезаеми – само в един щат, Уисконсин, средната стойност показва повече от 3 пункта разлика в полза на Харис.
В други три щати – Аризона, Джорджия и Невада резултатите са толкова близки, че се очаква там надпреварата да стане още по-ожесточена през следващите седмици. Интересна е ситуацията в щата Северна Каролина, където Тръмп спечели убедително и през 2016 г., и през 2020 г. В момента резултатите сочат, че бившият президент води и в трите средни стойности на социологическите проучвания: FiveThirtyEight, RealClearPolitics и Silver Bulletin, макар че тази преднина е само около 1 пункт. Трите щата, в които Харис има малка преднина, биха били достатъчни за спечелването на президентския пост, ако тя спечели на своя страна и избирателите в традиционно „сините щати“, както и електоралния вот от 2-ри Конгресен окръг на Небраска, където публикувано в събота проучване на Split Ticket/SurveyUSA ѝ дава 5 пункта преднина пред Тръмп.
Накратко, Харис има скромна преднина в Ръждивия пояс (Средния Запад), което би било достатъчно за победа, но Тръмп изглежда решен да се бори за победа на всяка цена. Това са и щатите, в които социологическите проучвания бяха най-малко точни и неколкократно подценяваха Тръмп. Бившият държавен секретар Хилъри Клинтън водеше пред Тръмп и в трите щата през 2016 г., но по-късно загуби подкрепата им. Перспективите на сегашния президент Джо Байдън изглеждаха близки до тези на изборите през 2020 г., като той извоюва трудно победа в Пенсилвания и Уисконсин.
До деня на изборите остават още девет седмици, но надпреварата в отделните щати става все по-напрегната, колкото повече се приближава към финала. Ето резултатите от последните проучвания в седемте най-оспорвани щати:
Аризона (11 избирателни гласа)
- Средна стойност според FiveThirtyEight: Харис +0,2
- Средна стойност според RealClearPolitics: Тръмп +0,5
- Средна стойност според Silver Bulletin: Тръмп +0,5
- Резултат за 2020 г: Байдън +0,3
Въпреки че Тръмп води с малко в две от трите средни стойности на социологическите проучвания, единственото висококачествено проучване, проведено след конгреса на Демократическата партия миналия месец, от „Fox News“, показва, че Харис изпреварва Тръмп с 1 пункт, а именно 50 % срещу 49 %.
Джорджия (16 избирателни гласа)
- Средна стойност според FiveThirtyEight: Харис +0,4
- Средна стойност според RealClearPolitics: Тръмп +0,2
- Средна стойност според Silver Bulletin: Харис +1,1
- Резултат за 2020 г: Байдън +0,2
Това е още един щат, в който Харис води с 2 пункта според проучване на „Fox News“, проведено след заседание на Конгреса миналата седмица, но средните стойности засега леко наклоняват везната към Тръмп.
Мичиган (15 избирателни гласа)
- Средна стойност според FiveThirtyEight: Харис +2,4
- Средна стойност според RealClearPolitics: Харис +1,1
- Средна стойност според Silver Bulletin: Харис +1,9
- Резултат за 2020 г: Байдън +2,8
Харис очевидно води в средните стойности, но проучване на социологическата агенция EPIC-MRA, проведено в щата, показва, че Тръмп има преднина от 1 пункт.
Невада (6 избирателни гласа)
- Средна стойност според FiveThirtyEight: Харис +0,8
- Средна стойност според RealClearPolitics: Равен резултат
- Silver Bulletin средно: Харис +0,8
- Резултат за 2020 г: Байдън +2,4
Късметът на демократите се усмихна в Невада, където проучванията след обикновено сочат, че Харис има лека преднина, включително неотдавнашно проучване на „Fox News“, което ѝ даде преднина от 2 пункта.
Северна Каролина (16 избирателни гласа)
- Средна стойност според FiveThirtyEight: Тръмп +0,4
- Средна стойност според RealClearPolitics: Тръмп +0,6
- Средна стойност според Silver Bulletin: Тръмп +0,3
- Резултат за 2020 г: Тръмп +1,3
Единственият щат, в който Тръмп води и в трите средни стойности, но все пак само с около 1 пункт. Толкова беше и разликата му в проучването на „Fox News“ от миналата седмица.
Пенсилвания (19 избирателни гласа)
Средна стойност според FiveThirtyEight: Харис +1.2
Средна стойност според RealClearPolitics: Харис +0,5
Средна стойност според Silver Bulletin: Харис +1,2
Резултат за 2020 г: Байдън +1,2
Има недостиг на социологически проучвания в Пенсилвания, където не е било провеждано висококачествено независимо проучване от първата половина на август. Харис води с малко пред средните стойности, но надпреварата все още е изключително напрегната в този ключов за победата щат.
Уисконсин (10 избирателни гласа)
- Средна стойност според FiveThirtyEight: Харис +3.2
- Средна стойност според RealClearPolitics: Харис +1,4
- Средна стойност според Silver Bulletin: Харис +3,3
- Резултат за 2020 г: Байдън +0,6
Подобна е ситуацията и в щата Уисконсин, където Харис води в по-надеждните проучвания, проведени по-рано през август. Социологическите агенции, които са привърженици на републиканците, разполагат с най-новите данни, поради което изданията, които коригират цифрите, за да отчетат партийните пристрастия, показват Харис с по-голяма преднина от тези, които не го правят.