Как войната в Украйна е повлияла на плановете на САЩ за евентуален китайски конфликт

0
75
САЩ-Китай
САЩ-Китай. Снимка: Pixabay

Докато войната в Украйна кипи с пълна сила, САЩ правят нещо повече от това да подкрепят свой съюзник. Те си извличат ценни поуки, размишлявайки как биха реагирали на евентуален сблъсък с Китай. Никой не знае какъв ще бъде следващият голям военен конфликт на САЩ и дали те ще мобилизират значителна част от военните си сили, както направиха в Афганистан и Ирак. Експертите се питат и дали страната ще предостави щедра помощ и ценен опит, както направи с Украйна.

Засега обаче Китай остава най-голямата грижа на Америка. Американски военни служители твърдят, че Пекин се подготвя да нахлуе в самоуправляващия се остров Тайван до 2027 г., а САЩ остават главният съюзник на островната демокрация и неин доставчик на отбранителни оръжия. Въпреки че има ключови разлики по отношение на географията и ангажимента на САЩ относно защитата на Тайван, има ясни паралели между руската инвазия в Украйна и потенциалната китайска атака срещу Тайван, установи доклад на Центъра за стратегически и международни изследвания, изготвен миналия месец. В този доклад са разгледани някои от уроците, които могат да се извлекат от войната в Украйна, и как те биха могли да се приложат към конфликт в Тайван.

Предварително въоръжаване

Скоро след като руските военни сили навлязоха в Украйна през февруари миналата година, САЩ и съюзниците им започнаха да изпращат огромни количества оръжия през границата с помощта на партньорски държави. При евентуален конфликт с Китай обаче, Тайван ще трябва да бъде напълно въоръжен предварително. Това твърдение е подкрепено от десетки военни сценарии, които са описани в доклада.

Заместник-министърката на отбраната Катлийн Хикс заяви, че Украйна е по-скоро подход на студено начало, отколкото планирания подход, по който САЩ е работил в помощ на Тайван, затова страната трябва да приложи тези уроци в бъдеще. Хикс допълни, че десантът е най-трудната военна операция, а снабдяването ще бъде трудно, особено ако Китай прекъсне достъпа до океана.

Проблем с доставките

Важна е да се отбележи, че Пентагонът не може да разположи предварително оборудване, с което не разполага. Украйна оказва силен натиск върху отбранителните запаси на САЩ и Европа и вече е наясно, че нито една от тях не е готова за голям конвенционален конфликт.

Украйна изстрелва до 7000 патрона на ден, за да се защитава, и е силно зависима от новите доставки на боеприпаси от САЩ на всеки две седмици. Откакто Русия нахлу в страната, САЩ са изпратили на Украйна милиони боеприпаси, включително стрелково оръжие и артилерийски снаряди, 8500 противотанкови системи „Javelin“, 1600 противовъздушни системи „Stinger“ и 100 000 боеприпаса за 125-милиметрови танкове. Една от най-големите точки на натиск по отношение на доставките са 155-милиметровите боеприпаси за гаубици. Досега САЩ са изпратили на Украйна 160 гаубици и над 1 млн. гаубични патрона, които са били използвани интензивно, като според Пентагона са били изстрелвани по 3000 такива патрона на ден.

Подсигуряване на фронтовите линии

С използването на танкове и артилерия войната в Украйна често изглежда като връщане към сухопътните войни от 20-и век, но тя дава ценни уроци за това колко необходими са космическите технологии за разузнаване, комуникации и пропаганда на идеи.

Преди войната сателитни снимки показаха, че руските сили се струпват по границата, което опроверга твърденията на Русия, че просто организира военно учение. Докато войските пресичаха границата, украински цивилни лица изпращаха в реално време снимки и видео от своите смартфони, за да разкрият къде точно са руските военни позиции, да запишат признания на пленени руски военнослужещи и да оповестят пораженията и смъртта на руските военни сили. Когато клетъчните кули и електрозахранването на Украйна бяха поразени, главният изпълнителен директор на „SpaceX“ Илон Мъск осигури резервен вариант, като изпрати стотици свои терминали от серията Starlink в Киев, за да помогне на Украйна да поддържа по-добра връзка със свои съюзници.

Експертите по космически технологии на САЩ също така търсят възможности за разширяване на спътниковите комуникации въз основа на успехите на Starlink. Въпреки че Starlink понастоящем е основният търговски комуникационен пръстен в орбита, други сателити също се използват в помощ на Украйна. Starlink разполага с хиляди сателити, които обикалят Земята на една и съща ниска височина в пръстен. При потенциален конфликт, ако един сателит бъде атакуван, той бързо ще бъде заместен от друг, който ще се върти в орбита зад него.

Готовност за кибервойна

Докато спътниците и техните сигнали трябва да бъдат защитени, наземните станции за обработка и разпространение на информация също са уязвими. По думи на Украйна Русия е извършила софтуерна атака срещу украинската сателитна комуникационна мрежа „Viasat“, която е довела до изключването на десетки хиляди модеми. Макар че „Viasat“ не съобщи кой е виновен, Украйна открито обвини руските хакери.

Китай вероятно също ще прибегне до кибервойна, за да попречи на Тайван да изпрати сигнали за помощ, с които да покаже, че ефективно се съпротивлява на евентуално нападение, смятат експерти. Този въпрос понастоящем се разглежда вниманието от космическите сили на САЩ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments