„Под някаква форма са си избрали председател – турчин и за около 500 години е бил въведен ред. Добър, лош – ред.“
Това каза народният представител от ГЕРБ-СДС Любен Дилов-син вчера от най-високата трибуна в държавата – парламентарната и предизвика общественото възмущение, като дори някои го обвиниха за национален предател. С наглото си предложение представител на турската етническа партия да управлява българския парламент, той за пореден път демонстрира дългогодишната прегръдка между ГЕРБ-СДС и ДПС. Точните му думи бяха:
„Втората ми реплика към вас е известна подкрепа за това, което каза госпожа Атанасова преди малко. Вие сте историк и искам да ви върна не преди 32 години, бащите-основатели на тази конституция, а в края на XII век или XIII. Ситуацията е горе-долу е сходна – имаме една игра на тронове тук и какво се случва – когото и да попитате кой е бил най-виновен кой е бил най-виновен от Шишмановци… трудно ще ви отговори за тогавашната ситуация и за тогавашния край на втората българска държава. Но има нещо поучително, което се е случило. Под някаква форма са си избрали председател – турчин и за около 500 години е бил въведен ред. Добър, лош – ред. Така че предложението ми на шега, а може би и доста сериозно, е да помислим сериозно за двата варианта – ДПС да излъчи председател или г-н Рашидов да остане като председател, което ще е символен знак. Той едва ли ще е деен председател. Имаме съвършени заместник-председатели, видяхме ги в действие в сложни ситуации в предишния парламент. Мисля, че това е най-доброто решение, а то ще ни действа исторически отрезвяващо, защото ще ни върне към едни времена, подобни на сегашните. И последното, което ще кажа, е, че Господ може би ни прати някакъв знак днес с кончината на Антон Дончев, авторът на „Време разделно“ – „та ако не се вразумим, поне да се стреснем“.
Те са в подкрепа на коментара на колежката му Десислава Атанасова, която също заяви: „Третата партия да номинира председател или друг подход: най-възрастният, най-опитният – какъвто и да е, стига да има начин Народното събрание да започне законодателна дейност“. Ако се приеме първата лансирана опция, председател на парламента следва да е Йордан Цонев от ДПС.“
Предложението на ГЕРБ за пореден път предизвиква скандал. Защо? От Искра.бг искаме да припомним някои детайли от живота на Йордан Цонев, за да подкрепим с факти възмущението на българите и мотивите защо той не е най-подходящият кандидат за поста председател на Народното събрание.
Цонев е известен с прякорите Ментата и Пицата. Първият му е даден през 1989 г., докато е бил крупие в казиното на бургаския хотел „България“. Малко след това с помощта на тъста си започва собствен бизнес, като отваря пицария и зарежда Ченоморието с безалкохолни напитки, като получава и новото си прозвище – Данчо Пицата, напомнят от „Оligarhy.blogspot“. В зората на демокрацията той е вече собственик на верига чейнджбюра в Бургас.
Кариерата му като политик започва през 1991 г. с поста на общински съветник от СДС в Бургас и председател на Икономическата и финансово-бюджетна комисия. По това време бизнесът му процъфтява. Формулата „пари+власт“ го изстрелват до председателския пост на областния съвет на СДС през 1996 година. Тогава с група съмнителни бизнесмени купуват голямо парче земя и го препродават на 100 пъти по-висока цена – на бензиностанции „Шел“.
Докато притежава 7 фирми в сферата на туризма и търговията, влиза и в парламента – през 1997 г. е народен представител от листата на СДС. Става и председател на Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол, като също така, заявява, че е „напуснал“ обръча от фирми, които притежава. И въпреки че медиите атакуват твърденията му и доказват задкулисни бизнес-сделки, както и обвинения в неплащане на данъци, никой не му търси отговорност.
На 26 февруари 2000 г. е избран за член на Националния изпълнителен съвет на дясната партия, но само година след това е изключен от редиците на СДС, като е обвинен в клиентелизъм и корупция. По това време Ахмед Доган модернизира „етническата си партия“ /българи-турци – 50 на 50/, като в Цонев вижда един от новите си покорни членове. През 2005 г. той вече е кандидат-депутат от ДПС и прави първа копка за изграждането на нова джамия във варненския квартал „Аспарухово“, за която е дал и дарение. Това го нарежда сред фаворитите на Доган.
В края на юли 2013 г. Цонев е посочен от медия „Днес+“ като отговорен за извеждането на депутатите и министрите от парламента по време на окупацията на сградата на Народното събрание в нощта на 23 срещу 24 юли 2013 г., по време на която има пострадали.
Предвид всичко написано дотук става ясно, че Цонев е обвързан със съмнителни фигури, изключван е веднъж от партия заради обвинения в корупция, демонстрира чуждопоклонничество в името на властта. Парадокс е че именно СДС го гонят от редиците си, а след това представител на коалицията, в която са, го предлага за един от най-високите постове в държавата. Изглежда няма проблем, че първият сред равни може да е замесен в толкова скандали? Не е ли равносилно на национално предателство – да сложиш спорна и осмивана фигура на тази толкова отговорна длъжност? За пореден път ГЕРБ-СДС доказаха, че са едно с ДПС и че за тях няма значение дали за България ще бъде направен най-добрият избор, стига да работи формулата „власт+пари“.
И докато в правилника е записано, че председателят на Народното събрание се избира от депутатите, като изискванията към него са да бъде български гражданин и да е навършил 21 години, да не е поставен под запрещение и да не изпълнява наказание лишаване от свобода, то Цонев може да отговаря на тези критерии, но къде е етично-моралното измерение – името му да не е замествано в корупционни схеми, съмнителни лица и да бъде достоен българин? Изглежда за ГЕРБ-СДС, ДПС и подкрепили кандидатурата му такива измерения не съществуват.