Какъв е планът на Украйна, ако Русия убие Зеленски?

0
57
Президент на Украйна Володимир Зеленски
Президент на Украйна Володимир Зеленски. Снимка: Facebook

Когато питат украинския президент Володимир Зеленски дали се притеснява от опитите на руските сили да го убият, той отговаря, че не може да си го позволи.

„Ако постоянно мислех за това, просто щях да се затворя в себе си, много подобно на Путин, който сега не излиза от бункера си. Разбира се, моите телохранители трябва да мислят как да предотвратят това да се случи, и това е тяхна задача. Аз не мисля за това“, коментира украинският лидер в свое интервю за „CNN“ миналия месец.

Макар че това е въпрос, за който Зеленски, разбираемо, не желае да мисли задълбочено, това също така е въпрос, който неговите поддръжници в страната и чужбина не бива да омаловажават. Откакто преди време отхвърли предложението на САЩ за евакуация, Зеленски играе ключова роля в събирането на международна колективна подкрепа за борбата срещу Русия. Ето защо не е изненадващо, че рускит депутати и ултранационалистически настроени военни блогъри се призоваха разпалено той да бъде убит, пише „Politico“.

Статутът на Зеленски като символ на това, което Западът смята за справедлива борба, способността му да моли за помощ и да упреква съюзниците си, докато не постигне своето, готовността му да си проправя път показано към фронта, както и парламентарните му изяви – всичко е причина той да бъде под прицел.

Няколко седмици след пълномащабната инвазия, предприета по заповед на Владимир Путин в Украйна през февруари 2022 г., един от главните съветници на Зеленски, Михаил Подоляк, разкри, че до момента са извършени многократни целенасочени опити за убийство на неговия лидер от руски диверсионни и разузнавателни екипи, включително чеченци и наемници на групировката „Вагнер“, които са се опитали да проникнат в строго охранявания и наблюдаван правителствен квартал на Киев, където се намира Зеленски. Мнозина си спомнят, че украинският президент присъства на среща със сенатори от САЩ малко след инвазията, като тогава заяви, че това може би е последният път, когато го виждат жив.

Очевидно е, че сега рисковете са по-малки, отколкото са били през първите хаотични седмици на войната, когато руските танкове се насочваха към украинската столица и малцина вярваха, че изпадналата в беда атакувана държава ще оцелее. Въпреки това, и до ден днешен никой от украинското правителство не се съмнява, че опасността остава висока.

Конституционна приемственост

Като се имат предвид залогът и рисковете, не е чудно, че украинските високопоставени лица са склонни да отхвърлят призивите да обсъдят какво би се случило, ако Русия успее да убие Зеленски. Те често отказват да говорят по темата, тъй като се опасяват, че тя изглежда твърде мрачна. И все пак, въпреки нежеланието да се ангажират публично с този въпрос, според интервюта с украински високопоставени лица и депутати, както и с анализатори, все пак Украйна има план, който би приложила при подобен сценарий. Всъщност миналата година държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви именно това:

„Украинците имат планове, за които няма да говоря и няма да навлизам в подробности. Те искат да се уверят, че по един или друг начин ще бъде налице това, което бихме нарекли „приемственост на правителството“.

Формално, съгласно Конституцията, линията на наследяване е ясна и гласи, че „Когато президентът не е в състояние да изпълнява задълженията си, председателят на Върховната Рада на Украйна (украинския парламент) поема неговите отговорности.“. По думи на Николай Княжицки, опозиционен депутат от западния град Лвов, това означава, че на практика няма да има „вакуум“ във властта.

Председателят на Върховната Рада – Руслан Стефанчук, член на партията на Зеленски „Слуга на народа“, понастоящем не се ползва с особено високо доверие в проучванията на общественото мнение. Той се радва на подкрепа от около 40%, което е по-малко от половината от процента при Зеленски. Политикът не е много популярен и сред опозиционните депутати.

В случай, че се стигне до този сценарий, политически анализатори предполагат, че екипът най-вероятно ще се състои от Стефанчук, Андрий Ермак, бивш филмов продуцент и адвокат, който е ръководител на канцеларията на президента, външния министър Дмитрий Кулеба и министъра на отбраната Олексий Резников. Очаква се също, че Валерий Залужний ще продължи да заема поста военачалник и главнокомандващ на Въоръжените сили на Украйна.

Адриан Каратницки, старши научен сътрудник в Евразийския център на Атлантическия съвет, коментира, че Украйна има силен ръководен екип, затова в случай на смърт на Зеленски, ще бъде налице колективно правителство. Той допълни, че Украйна е създала „добре усъвършенствана“ административна, военна и дипломатическа машина.

„Не искам да казвам, че Зеленски едва ли не няма отношение към това, но смятам, че единството на страната е този елемент, който е незаменим“, каза още Каратницки.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments