Каква е цената на войната в Украйна за един руски полк?

0
111
Война в Украйна
Война в Украйна. Снимка: Pixabay

Кострома не е лошо място за търсене на последиците от войната в Украйна върху Русия. Защото този град е дом на прославен полк, който носи името му и е бил в челните редици на всички основни битки в кампанията на Кремъл срещу неговите съседи, пише „BBC“.

331-ви гвардейски парашутен полк, често наричан Костромски въздушнодесантен полк, е обект на разследване от „Newsnight“ на „BBC“ малко след нахлуването на Русия през февруари 2022 година. Те разкриха цената, платена от полка и родната му общност. Бяха потвърдени 39 смъртни случая до април миналата година, 62 до края на юли, а сега броят им достигна 94.

Голяма част от работата по съставянето на този списък е свързана с анализиране на акаунти в социалните медии във V’Kontakte, който е руският еквивалент на Facebook, и репортажите в местните медии. След това данните се кръстосват със сателитни изображения и изображения на Google Street View.

Видео, открито във V’Kontakte, показва гробове на войници на гробище, разположено североизточно от Кострома. Гробовете, показани във видеоклиповете, съответстват на имената на войниците, които „BBC“ съпоставя.

Реалният брой на загиналите войници вероятно е много по-голям. Някои от тях са от градове извън Кострома, което прави проследяването на информация за тях много по-трудно. Няколко войници са обявени за изчезнали, като те може да са сред загиналите.

Като се вземат предвид тежко ранените или пленените, разумно е да се предположи, че войната в Украйна е струвала на полка няколкостотин войници.

Загубата на живот предизвика много коментари в Кострома, която се намира на около 300 км североизточно от Москва и има население от около четвърт милион. Един местен уебсайт отбеляза миналата пролет, че цялата съветско-афганистанска война, продължила 9 години, е струвала на града 56 войници. Тежките загуби в Украйна поставиха пред местните власти трудна задача за политическо управление.

Сергей Ситников, назначеният от Кремъл губернатор на Кострома, е в челните редици на опитите да се убедят хората, че войниците в града получават подходяща подкрепа. Посещенията на губернатора Ситников в болници, казарми и на фронта са отразявани по местната телевизия.

При посещение на фронта през декември губернаторът Ситников каза на зрителите, че „трябва да помогнем /на/ момчетата да имат прилични условия“. Беше донесъл със себе си пакети за грижи, финансирани от гражданите и продавани в търговската мрежа дронове.

Губернаторът Ситников е служител на Владимир Путин в родния му регион, така че той едва ли е бунтар или безстрашен разказвач на неудобни истини. Но желанието му да посети фронта и да признае недостатъците, дори по кодиран начин, бележи интересен контраст с неговия шеф.

Когато местната телевизия показа мобилизирани парашутисти на плаца на 331-ва преди 6 месеца, тя пренесе и доста откровените забележки на губернатора Ситников към тях:

„Желая ви много здраве, успехи, изпълнение на всички задачи… и да се върнете у дома живи.“

Призивът към парашутисти, част от по-широката мобилизация на Русия, подчертава степента, до която кампанията в Украйна е изтощила професионалната армия на страната. На кадри от ноемврийския парад са показани 150 наборници преди изпращането им на фронта.

Общата численост на 331-ви полк може да се оцени на 1500-1700 души. Когато за първи път изпрати в Украйна през февруари 2022 г., той разположи две батальонни групи, което дава общо 1000-1200 войници. След като понесе тежки загуби при неуспешния опит за достигане на Киев, полкът беше изтеглен и възстановен в южния руски гарнизонен в град Белгород миналото лято.

Последвалите действия накараха полка да се движи около всички основни възпламенителни точки – Изюм в началото на лятото, Херсон по-късно и сега обратно в Донбас. Чрез наблюдение на датите, дадени в съобщенията за смъртта в социалните медии на Кострома, е възможно да се разбере кога /и често къде/ частта е била използвана за водене на атаки и затишията, когато е била отстранена от фронта, „за да ближе раните си“. Например, поредица от смъртни случаи през февруари сочат части от 331-ви, които са били ангажирани в Кремина.

Когато заместниците на загиналите – включително наборниците, показани по телевизията през ноември – се въвеждат, първоначалният кадър от войници става по-малък и общият размер на единицата намалява. Сега може да наброява не повече от 300-400 отпред.

Загубите и завръщането на тежко ранени мъже предизвикаха отзвук в родната им общност. Няколко седмици след началото на войната, един потребител на V’Kontake възкликна:

„Почти всеки ден се публикуват снимки на нашите момчета от Кострома. Тръпки ме побиват. Какво се случва? Кога ще свърши това?“

Местните медии отразяват паметта на загиналите войници от Кострома. През декември една телевизия показа откриването на паметна плоча на Едуард Реунов, парашутист от 331-ва, който е бил убит в Украйна. Стилът на този мемориал и езикът, използван в доклада, могат да се разглеждат като опит за канализиране на Великата отечествена война /както руснаците наричат ​​своята битка от 1941-45 г. срещу нацистите/, намеквайки, че днешните войници са ангажирани с еднакво важна кауза.

Но в социалните медии „BBC“ откри по-модерни прояви на памет и дори на хора, търсещи отмъщение. Показани са войници, които държат снаряди с надраскани върху тях съобщения от бивши съученици на Реунов и, както се предполага, от семейството му.

Има тенденция, наблюдавана в няколко руски гарнизонни града, съпруги и майки да публикуват свои снимки с войнишка униформа. Една разплакана майка на загинал парашутист от 331-ва си спомня Великата отечествена война и добавя: „Надявам се, че ще се пишат истории за нашите момчета.“

Онези, които поставят под съмнение жертвоприношението, са склонни да се разминат. „Украйна не е моята родина, нашите момчета умират за нищо“, написа наскоро един човек на страницата V’Kontakte на Кострома. Друг бързо контрира: „Това е глупаво мнение. Няма смисъл да пишем тези неща тук“.

От отразяването на дейността на губернатора Ситников става ясно, че властите се опитват да успокоят тревожността, породена от убитите и ранените. Не е ясно доколко войната има подкрепа от по-широката руска общественост, но видеото, което журналистите на „BBC“ видяха, показва, че има голяма солидарност сред военните семейства в Кострома.

Загубите на 331-ви също да се измерят със такива на машини, както и на персонал.

И така, дългата война на полка продължава. От руските медии няма да научите много за по-широките последици от войната върху украинското население, нито ще има откровено отразяване на обвиненията във военни престъпления. 331-ви бяха обвинени в избиването на стотици украински войници по време на боевете през 2014 г.

Междувременно в гробището на Кострома има много доказателства за цената на провала на руската инвазия. Погребана е и репутацията на полка като „най-добрия от най-добрите“ и мечтите му за лесна победа.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments