Каква ще бъде съдбата на бившия Железничарски дом на културата в Стара Загора?

0
1145
Железничарски дом на културата в Стара Загора, 1963 г. Снимка: Фейсбук.
Железничарски дом на културата в Стара Загора, 1963 г. Снимка: Фейсбук.

Какво ще се случи занапред с бившия Културен дом на железничаря в Стара Загора и има ли той място днес в социалния живот на града? Защо сградата, позната още като бившето кино „Вапцаров“ не е причислена към ремонтните дейности за реконструкцията на ЖП гарата в Стара Загора и Станционната градина, при положение, че се намира в пространството между тях? Тези и още въпроси зададе Искра Михайлова, председател на Общинската организация на Възраждане – Стара Загора във Facebook.

Миналата година в Общински съвет – Стара Загора постъпва предложение от собственика на бившия Железничарски дом (частна собственост и до ден днешен) за закупуване на знаковата сграда от общината за 350 хиляди лева. Предложението изглежда напълно логично. Ремонтът е на обща стойност 15 млн. лв., около 11 милиона за ЖП гарата и близо 4.5 милиона за Станционната градина. Предположенията са, че работата по реставрацията ще обхване и емблематичния Дом на железничаря, са напълно оправдани. Все пак той се намира в самата Станционна градина и е бил обрисуван в обяснителната записка към нея с описанието „окаян вид“

Предложението е внесено извън законовите срокове и претърпява обидно кратък 10-дневен дебат, предвид символът, който е културната сграда за старозагорци. Въпреки историческата си стойност, тя е записана в една графа, принизяваща я към „ненужни и нерентабилни постройки“.

Ремонтни дейности, Станционна градина - Стара Загора. Снимка: Скрийншот от видео на Искра Михайлова, Фейсбук.
Ремонтни дейности, Станционна градина – Стара Загора. Снимка: Скрийншот от видео на Искра Михайлова, Фейсбук.

Причината темата да намери своята актуалност към момента е предстоящата среща на Общински съвет – Стара Загора на 17 декември. На нея ще бъде разгледан въпросът, дали да се отстъпи за безвъзмездно ползване от Общински духов оркестър Стара Загора и Общински фолклорен ансамбъл „Загоре“ общински имот – помещение в „Мересев“ ЕООД. 

Общинското дружество „Мересев“ развива своята дейност основно в три направления – изработка на опаковки, шивашко производство, печатарски и книговезки услуги. 

Това ли е най-подходящото място, се пита в задачата, в което да се помещават културни организации, носители на ордена „Св. Св. Кирил и Методий“ І степен и куп други отличия, прославили града в цяла България и зад граница? Може ли шивашкият цех да бъде средище за развитие на изкуство и култура, било то временно, както е в случая с ансамбъл „Загоре“, или за постоянно, както вероятно ще се окаже с духовия оркестър?

Бившият Железничарски дом на културата, още кино, читалище, свиден сантимент в социалния живот на Стара Загора – не би ли станало в пъти по-истински дом за културните организации в града на липите? Нека си припомним, че именно той е приютявал дори Старозагорската опера, когато сградата ѝ бива опожарена през 1991 г.

Предвид реновираното пространството, което предстои да получи реален облик – една модерна ЖП гара и една чудесна Станционна градина, какво ще се случи с културния дом е повече от любопитен казус. Догадките оставяме на вас. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments