На 29 юли Пламен Янев бе назначен на поста областен управител на Бургас, след като преди това Мария Нейкова подаде оставка. Преди това той изпълняваше длъжността на заместник-областен управител.
Още на встъпителната си пресконференции пред медиите Янев заяви, че ще заложи на прозрачност и публичност в своите решения и действия. Тогава той начерта три приоритета – децентрализация на властта, решаване на проблеми във ВиК сектора и събарянето на незаконните сгради в „Росенец“. Тогава той заяви още, че основната цел на един мениджър и управленец е да остави повече възможности след себе си за следващите хора, отколкото е наследил.
„Само, ако се възползваш от възможностите, които са ти предоставени, а след теб остане затворен път, т.е. ти нищо не си свършил“.
Скоро след това Янев се зае с намаляването на цената на водата, като предприе редица срещи в няколко ресорни министерства и КЕВР в София. Той също така предприе действия за решаване на проблемите в бургаските квартали „Долно Езерово“ и „Лозово“. Тогава той изиска от Община Бургас и РИОСВ да продължат регулярно да измерват качеството на въздуха в двата бургаски квартала, като за да бъдат максимално обективни, той предложи те да се осъществяват поне два дни след валежи в районите.
Пламен Янев взе отношение и по горещия казус с в община Средец и по-конкретно със селата Дюлево, Орлинци, Суходол и Светлина, за които има проект за поставяне на фотоволтаици върху 8280 декара земеделска земя. Предложението бе внесено от кмета на Община Средец и е прието от Общински съвет, но не се хареса на голяма част от жителите на селата. Областният управител спря решението и заяви, че държавата е съпричастна с тревогите на хората. Впоследствие той проведе поредица от срещи s жителите на селата и заяви, че най-важно е да се вземе такова решение, което да бъде максимално изгодно за всички.
„Важно е да бъдат удовлетворени всички, за да има развитие на региона, но да не бъдат засегнати различни интереси на съществуващите бизнеси“.
Областният управител си навлече гнева на голяма част от общинските съветници в новоизбрания тогава местен парламент, който положи клетва на 13 ноември. Тогава Пламен Янев намекна за ниската избирателна активност, която бе неоспорим факт не само за община Бургас, но и за цялата страна. Това засегна част съветниците, които впоследствие дори се разписаха в декларация против него и пожелаха да бъде отстранен.
Друг повод за конфликт между Янев и Община Бургас стана темата с пешеходната алея до квартал „Сарафово“, която пропадна почти изцяло в един участък и стана опасна за преминаващите. Тогава от местната власт обвиниха държавата за състоянието на пътя, но Пламен Янев категорично заяви, че в случая става въпрос за незаконно строителство върху държавен терен, което е извършени без спазването на никакви строителни норми. Впоследствие той сезира прокуратурата с настояването тя да извърши обстойна проверка на целия процес на незаконното строителство и дали в това незаконно строителство има участие Община Бургас и разходени ли са общински средства.
В края на миналата година вниманието на Янев бе ангажирано и с Приморско, където горещия казус бе свързан с ремонта на ПСПВ „Ясна поляна“. Тогава той заяви, че резултатите от външни експертни становища са потвърдили, че има пропуснати етапи още при самото задание за проектиране. Областният управител напомни, че още с встъпването си в длъжност е предприел действия, свързани с това възможно най-бързо да бъде направен вариант за захранване на Южното Черноморие и успокои хора, че ще имат вода.
Впоследствие през март започна и аварийната реконструкция на ПСПВ „Ясна поляна“. Янев тогава отново заяви, че обектът е с голямо обществено значение за хората в региона. Очаквам активно участие и от трите надзорни фирми. Той се ангажира, че от страна на Областна администрация ще има ежеседмично присъствие на обекта с оглед качественото и в срок изпълнение.
Янев направи опит да се намеси и относно поскъпването на Синята зона в Бургас. Той спря решението на Общински съвет, като причината бе, че в него липсва мотивирано предложение за увеличаването на услугата, финансово-икономическа обосновка и не са представени разчети на дейността, приходите и разходите. Друг проблем бе, че не бяха калкулирани очакваните постъпления, нито необходимите средства за предоставяне на услугата през тази година.
Областният управител има и основна роля за това Бургас най-накрая да се сдобие с Център по трансфузионна хематология. Проектът стана факт, след като Янев проведе срещи в ресорните министерства и убеди ръководствата им, че той е изключително нужен на града. Той също така предложи парите, отпуснати за строителството на сградата, да се преведат на Община Бургас. Идеята му беше по този начин да се осигури по-бързото строителство.
Янев обърна внимание и на наближаващия летен сезон и очакваните проблеми в туризма, който е водещ отрасъл за цялата област. Поради тази причина той организира среща за възможностите Летище Бургас да разгърне потенциала си, а на нея бяха поканени всички кметове ма 13-те общини, както и представители на бизнеса. За съжаление на поканата му не откликнаха всички градоначалници, като голяма част от тях дори не изпратиха своите представители.
Друг основен приоритет за областния управител преди задаващото се лято бе да бъде решен проблемът с нерегламентираното къмпингуване в Бургаско. Янев постави акцент върху кемперите и караваните, като даде срок на техните собственици да ги преместят от местата, на които са поставени незаконно, за да не се стига до принудителното им премахване. Само за два дни в средата на април бяха констатирани 80 каравани, които бяха неправомерно разположени на плажа „Вромос“ край Черноморец. Вследствие на информационната кампания 20 от тях са доброволно премахнати от собствениците им. До последните дни на управлението на Янев обхватът на проверките се разширавяше.
На 19 април бе извършена рокада, като на поста областен управител отново бе назначена Мария Нейкова.
Променят правилата за скоростта и паркирането на електрически тротинетки в Бургас
Така всичко е ще, ще, всъщност остави го на тези след него да го свършат. Има ли някакви постигнати резултати, в Лозово още копаят ВиК, водата се вдигна, а строителството на „Ясна Поляна“ не е стартирало?
Няма нужда от дискусия и коментар, а от диагноза.
Само по снимката…