Какви критики отправи Северна Корея към G-7?

0
113
Северна Корея
Северна Корея. Снимка: Пиксабей

Днес министърът на външните работи на Северна Корея нарече Групата на седемте богати демокрации /Г-7/ „инструмент за гарантиране на хегемонията на САЩ“ и разкритикува неотдавнашния й призив за денуклеаризация на Севера. Висшите дипломати от страните от Г-7, които се срещнаха наскоро в Япония, съвместно осъдиха неотдавнашните изпитания на Севера на балистични ракети и потвърдиха ангажимента си към целта Северна Корея да се откаже напълно от ядрените си оръжия

Външният министър на Северна Корея Чое Сон Хуи каза, че нейната страна ще предприеме „силно противодействие“, ако страните от Г-7 – Съединените щати, Япония, Обединеното кралство, Франция, Германия, Канада, Италия и Европейският съюз – покажат „какъвто и да е поведенчески опит“ да накърнят основните интереси на Северна Корея.

„Г-7, затворена група от шепа егоистични държави, не представлява справедливата международна общност, а служи като политически инструмент за осигуряване на хегемонията на САЩ“, каза Чое в изявление, излъчено от севернокорейските държавни медии.

Властите в Северна Корея упорито твърдят, че са били принудени да разработят ядрени оръжия поради ядрените заплахи на САЩ срещу страната. Според тях редовните военни учения на Съединените щати с Южна Корея са репетиция за нахлуване, въпреки че американски и южнокорейски служители са заявили, че ученията им са отбранителни и нямат намерение да атакуват Севера.

Северна Корея е изстреляла около 100 ракети от началото на миналата година в отговор на военното обучение на САЩ с Южна Корея. Много експерти коментират, че лидерът на Северна Корея Ким Чен Ун вероятно използва военните учения на съперниците си като претекст, за да напредне в оръжейните си програми, да затвърди вътрешното си лидерство и да бъде признат за легитимна ядрена държава, както и да отмени международните санкции срещу Севера.

Северна Корея беше засегната от 11 кръга санкции на ООН заради предишните й ядрени опити и такива с балистични ракети, забранени от резолюции на Съвета за сигурност на ООН. По-рано Ким Чен Ун каза, че тези санкции „задушават“ икономиката на Северна Корея.

Министрите на външните работи на Г-7 в своето комюнике във вторник заявиха, че Северна Корея никога няма да има статут на държава с ядрени оръжия съгласно Договора за неразпространение на ядрени оръжия. Той се стреми да предотврати разпространението на ядрени оръжия извън петте първоначални въоръжени сили – САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция. Той изисква неядрените страни, подписали споразумението, да не се стремят към атомни оръжия в замяна на ангажимент от страна на петте сили да преминат към ядрено разоръжаване и да гарантират достъпа на неядрените държави до мирна ядрена технология за производство на енергия.

Министър Чоу също каза, че позицията на Севера като държава с ядрени оръжия „ще остане неоспорима и категорична реалност“. Тя добави, че Северна Корея е свободна от каквито и да било задължения по договора, тъй като се е оттеглила от него преди 20 години.

Северна Корея се присъедини към ДНЯО през 1985 г., но обяви оттеглянето си от него през 2003 г. От 2006 г. Северна Корея е провела шест ядрени теста и множество други оръжейни изпитания за разработване на ракети с ядрени глави, предназначени да атакуват САЩ и Южна Корея.

Днес Министерството на обединението на Южна Корея заяви, че Северна Корея трябва да спре заплахите си срещу съседите си и да обърне внимание на международните опасения относно своите „безразсъдни“ ядрени и ракетни програми. Заместник-говорителят Ли Хьоджунг заяви пред репортери, че Северна Корея не може да спечели това, което иска от ядрената си програма, така че не трябва да настоява за „грешен път“.

По-рано тази седмица Ким Чен Ун обяви, че страната му е построила първия си военен шпионски сателит, който ще бъде изстрелян на неуточнена дата. Миналата седмица Северна Корея за първи път изпита междуконтинентална балистична ракета с твърдо гориво. Очаква се Северна Корея да извърши още тестове на оръжия, докато Съединените щати и Южна Корея продължават съвместните си въздушни учения през следващата седмица.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments