Какви мерки да вземем и как да се предпазим, ако се задава ураган?

Опитът от миналата година показва, че е по-добре властите и обществото да бъдат подготвени за всички сценарии

1
7910
мощен ураган над черноморието
Илюстративна снимка

С наближаването на мощния ураган, който се очаква да удари българското Черноморие в дните между 29 и 31 август, е от съществено значение да се вземат необходимите предварителни мерки за безопасност. На този етап още не е сигурно каква ще бъде силата на урагана и дали могат да се очакват някакви сериозни последствия, но опитът от миналата година показва, че е по-добре властите и обществото да бъдат подготвени за всички сценарии. 

Такива метеорологични явления могат да причинят значителни щети на имущество и инфраструктура, както и да застрашат живота на хората. Ето какво трябва да направите, за да се подготвите и да се предпазите.

1. Следете внимателно метеорологичната обстановка

Препоръчително е редовно да се информирате за актуалните прогнози и предупреждения от официални източници като Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/ и „Meteo Balkans“, където информацията постоянно се актуализира. Бъдете нащрек за всякакви нови данни, свързани с траекторията и интензивността на урагана.

2. Подгответе дома си

Ако живеете в зона, където се очаква ураганът да удари, затворете и укрепете всички прозорци и врати. Можете да използвате защитни капаци или да ги покриете с шперплат.

Проверете дали покривът на дома ви е в добро състояние и поправете всички повреди. Вятърът може да причини сериозни щети, ако покривът не е добре закрепен.

Уверете се, че няма оставени предмети на открито, които могат да бъдат отнесени от силния вятър и да нанесат щети. Това включва градински мебели, саксии, инструменти и др.

3. Подгответе аварийни запаси

Подгответе достатъчно количество непокътнати храни и бутилки с вода за няколко дни, в случай че снабдяването бъде нарушено. Ако имате нужда от медикаменти, уверете се, че разполагате с достатъчно количество за поне седмица напред.
Подгответе фенери, свещи и батерии в случай на прекъсване на електрозахранването. В случай, че ситуацията се влоши и местните власти издадат заповед за евакуация, трябва да бъдете готови да напуснете дома си бързо и безопасно.

Разберете кои са най-близките безопасни маршрути. Пригответе комплект с важни документи, ценности и медикаменти, които да вземете с вас при евакуация.

5. Защитете автомобила си

Преместете автомобила си на по-високо място, далеч от дървета и електропроводи, за да избегнете възможни щети от падащи дървета, клони или наводнения.

6. Следете за комуникации с местните власти

Бъдете в готовност да следвате инструкциите на местните власти и спасителни служби. Те ще ви информират за евентуални опасности и нуждата от евакуация.

7. Не подценявайте опасността

Дори ако обстановката изглежда по-малко опасна от първоначалните прогнози, не подценявайте урагана. Възможни са внезапни промени в силата и посоката на ветровете, както и интензивни валежи, които могат да доведат до наводнения.

Как да се предпазим по време на урагана?

Най-безопасно е да останете в дома си или в защитена сграда по време на урагана. Избягвайте да се доближавате до прозорци и стъклени врати. Поддържайте радиостанция или телефон, за да следите актуалните предупреждения и инструкции.

Не пътувайте по време на бурята, освен ако не е абсолютно необходимо. Пътищата могат да бъдат опасни, а видимостта – силно намалена. След урагана, изчакайте официалните съобщения, преди да излезете навън или да започнете почистване. Може да има скрити опасности като повалени електропроводи или наводнени участъци.

Рекетиран ли е български бизнесмен от директора на ОДБХ-Бургас Димитър Германов?

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Гост
Гост
3 месеци по-рано

Ще спасяваме Доган!