Готови са препоръките на четирите европейски граждански панела на Конференцията за бъдещето на Европа. Панелът на тема „По-силна икономика, социална справедливост и работни места/Образование, култура, младеж и спорт/цифрова трансформация“ проведе третото си и заключително заседание в Дъблинския замък на 25-27 февруари. Домакин на събитието беше Институтът по международни и европейски въпроси (IIEA .
Участниците изготвиха своите 48 препоръки на базата на работата си в предишните две сесии, проведени в Страсбург през септември 2021 г. и онлайн през ноември 2021 г. , като се фокусираха върху следните направления: работа в Европа, икономика за бъдещето, справедливо общество, образование в Европа, етична и приобщаваща демократизация на цифровизацията.
Участниците също така многократно изразиха своята солидарност с гражданите на Украйна по време на изказванията си и по време на общата снимка.
Препоръките подчертават нуждата от преход към устойчиво развитие на икономиката. Европа следва да отхвърли използването на пластмасови опаковки и планираното остаряване на продуктите, да увеличи използването на енергия от възобновяеми източници и да стимулира компаниите да намалят екологичните щети от производството си.
Гражданите призоваха за единна система за информацията върху етикетите на храните в ЕС. Те се обявиха за хармонизация на данъците и за налагане на данъчни задължения на компаниите във всяка страна, в която извършват продажби.
ЕС следва да въведе минимална заплата, гарантираща близко качество на живот във всички страни в ЕС, препоръчаха участниците. Компаниите трябва да бъдат насърчавани да запазват работните си места, особено тези, които изискват работа от вкъщи, в ЕС вместо да ги преместват в страни с по-ниски трудови разходи.
Участниците поискаха гаранции за осигуряването на социални и здравни грижи за възрастните хора и заявиха, че минималните пенсии трябва да бъдат над прага на бедността. Достъп до приемливи социални жилища, еднакви семейна права във всички страни от ЕС и правила за евтаназията бяха сред другите искания.
Изучаването на чужди езици трябва да започва още в детската градина, тъй като то прави другите страни и култури по-близки, заявиха участниците. Препоръчва се опасностите, свързани с цифровизацията и интернет, да бъдат включени в програмата на основните училища, а ЕС да разработи платформи с обучителни материали относно промените в климата и екологични въпроси.
Европейският съюз следва да засили капацитета си за борба с киберпрестъпността и незаконното съдържание онлайн, да инвестира в качествена цифрова инфраструктура и да работи за по-добра информираност относно фалшивите новини и дезинформацията, настояват гражданите.
Мерките срещу дезинформацията трябва да включват правила, заставящи алгоритмите в социалните мрежи да оценяват достоверността на публикуваното съдържание, както и изграждането на независима платформа за оценяване на информацията, предоставяна от традиционните медии.
Участниците във форума призоваха и за по-добро прилагане на правилата относно защитата на данните.