Какви са ползите от обединяването на ВУЗ-овете и как се приема идеята от ректорите?

0
27
Николай Денков
Николай Денков. Снимка: МОН

„Обединяването на висши учебни заведения под обща шапка ще направи българските университети по-видими за инвеститори и ще покачи позициите им в световните ранглисти.“

Това мнение изрази в ефира на „БНТ“ министър Николай Денков по повод изменения в Закона за висшето образование /ЗВО/ и Закона за развитие на академичния състав /ЗРАС/, които ще предложи Министерството на образованието и науката /МОН/. Той уточни, че се предвижда обща шапка, която да балансира интересите на различните университети, да се изгради обща структура, съставена от ректорите на различните учебни заведения, които например да се сменят на ротационен принцип.

Освен общо име и общо ръководство, се очаква да бъде провеждана и обща кандидат-студентска кампания.

„Всеки голям инвеститор, когато се нуждае от кадри, се интересува къде се намират висшите училища в световните класации. Обединявайки се, университетите могат да бъдат по-видими и за кандидат-студентите у нас. Освен това могат да споделят материална база, преподаватели, идеи, спортна база, общежития. Едно от най-трудните неща ще е как ще се съчетават интересите им. Препоръките са да се създадат общи цели и средствата за постигане на тези цели“, коментира образователният министър.

Той подчерта, че тази практика е реализирана вече в много страни и България закъснява в това отношение поне с 20 години.

„Нагласите сред ректорите са доста пъстри. Някои от тях са силно против. Те вече излязоха с декларации, които се базират на публикация, нямаща нищо общо с общата позиция на МОН. Някой създаде интрига, но това не е толкова важно. Искам да подчертая, че преструктурирането е само един от елементите, които предлагаме. Много по-важна е промяната в атестирането на преподавателите, за да може да се проследи дали той напредва в своята област или е заседнал, след като е станал доцент или професор“, коментира акад. Денков.

По думите му решенията дали ще има съкращаване на преподаватели, ще се вземат от ректорските ръководства.

„Броят на студентите е балансиран, но в последните години местата, които се отпускат за нови студенти са по-малко – за едва 60% от завършващите ученици“, добави министърът.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments