Бургас не бива да излиза от сянката на туризма, а трябва да се мисли за разширяване на времевото покритие и удължаване на сезона с различни активности, в които е компетентна общината и може да помага. Това коментира кметът на Общината Димитър Николов по време събитието „Среща на бизнеса в Бургас и региона“, организирано от „Капитал“ и част от проекта „Капитал Градове“. По време на него градоначалникът изтъкна, че COVID кризата е оставила своя отпечатък върху местната администрация и заради това на два пъти бюджетът е бил променян. Заради пандемията се е наложило и срещите с бизнеса да преминат във виртуална среда.
„Насочихме се към организиране на повече събития, свързани с промотирането на Бургас като град, подходящ не само за инвестиране в индустриални зони и територии, но и град, който може да привлича и привлича компании от IT сектора.“, даде за пример той и разкри положителната тенденция, че през изминалата година и половина 7 компании са отворили офиси в града.
Николов коментира и какви са мерките, които Общината предприема за развитието на бизнеса в града и преодоляването на пречките пред него:
„Едното направление е за осигуряване на целогодишни полети. Другото е за осигуряване на туристически услуги, които могат да се ползват извън активния летен сезон. Туристически услуги, свързани с различни исторически, археологически и културни местности. Спортните събития. Всичко, което може да се експлоатира извън активния летен сезон. Разбира се и основната задача на местната власт – да създава възможности за привличане на сериозни инвеститори.“
Кметът призна, че завижда на Пловдив за индустриалния парк. По думите му предприемаческите активности в Бургас в посока осигуряване възможности за развитие на индустриални производства и паркове, изцяло са абдикирали. За да се привлекат инвеститори в тази посока, според него трябва да се наблегне върху транспортната инфраструктура. По този повод беше коментирано и разширяването на пътя между Бургас и Царево.
„Наехме специалисти по пътно строителство и проектанти, реализирали вече такива проекти. Единствено се забавихме по отношение на екооценката на това трасе. Оказа се, че е невъзможно да разширим сервитута на съществуващия път заради това, че преминава през защитена зона и резерват. Потърсихме алтернативни трасета. Те бяха намерени без да има зелена чувствителност там и ако останалите общини – Созопол, Царево и Приморско, ни съдействат, включително и за финансиране за проектирането. Може би в старта на новия програмен период АПИ като бенефициент ще може да кандидатства с един готов работен проект с оценка за въздействие и технически съгласувки. Това зависи от няколко местни и юридически субекта.“
По време на събитието стана ясно, че спортна зала „Арена Бургас“ е завършена, като има само довършителни дейности. Кметът на Бургас коментира и проекти в „Крайморие“, STEM кабинети в училищата, както и изграждането на специализирана детска болница в морския град.
Във втория панел бизнесът в Бургас беше представен от Андрей Рекалов, оперативен директор, ТОКИ, Мариян Гербов, търговски директор на „Козлодуй“ и Христо Ковачев, съучредител на „ИКТ Клъстър Бургас, член на съвета на директорите на „Уи Системс“ и собственик на Orbis Agency. И тримата застанаха зад тезата, че бизнес климатът в Бургас е добър.
„В сравнение с други места бизнес климатът в града е добър и има добри условия. Бургас е място с добро географско разположение, има немного застаряващо население, отливът не е постоянен. Това помага за работата на всички от мениджърски места до нискоквалифицирани професии.“, посочи Гербов и добави, че местната власт повече помага, отколкото пречи.
„IT секторът е един от секторите в града, който се представя добре. Бурас е узрял и е надскочил идеята да бъде интересен само през летния сезон. Въпреки COVID пандемията има с какво да се похвалим“, добави Ковачев, който отчете, че в общи линии годината е била интересна, но предстоят още интересни събития и проекти.
Пътят на бизнеса преминава през модернизацията и дигитализацията, а Бургас е сред най-будните в тази посока, смята Рекалов.
И тримата експерти се обединиха, че най-голямото предизвикателство в Бургас е свързано с кадрите и квалификацията им.
Кои са най-добрите градски проекти и каква е рецептата за тях – това беше разкрито в третия панел от Димитрина Апостолова, регионален мениджър „Корпоративни продажби“ на Vivacom за Бургас и Ямбол, Борислава Габровска, Европейска инвестиционна банка и Ива Петкова, директор на Дирекция във Фонд за устойчиво градско развитие и ключове експерт във Фонд за устойчиви градове.
Много е важна дигитализацията на града и общината, подчерта Апостолова. Според нея обаче малките и средните предприятия изостават и трябва да се работи в тази посока.
Габровска пък коментира изграждането на Специализиран детска болница в Бургас, която ще е първата подобна в страната. По думите й същинската работа по първа фаза е започнала. Етапите са общо три. Тя предполага, че ще срещнат редица предизвикателства, защото проектът е изключително мащабен.
Петкова обяви, че е била изключително впечатлена от реконструкцията на Библиотеката и Културния дом на Нефтохимика. По думите й в момента съвместно се развива още един проект, който включва 4 туристически обекта. Единият е почти завършен – в Ченгене скеле, където се е оформил интересен етнографски проект.
„Три проекта са финансирани там. Един е съвместно оперативна програма „Региони в растеж“ и финансов инструмент по оперативната програма. Четвърти предстои да бъде финансиран с Етнографски музей и улица на занаятите. Него очакваме да стартира до края на тази година. Това, което е специфично и за четиримата проекти, е че са комбинирана проекта.“
Строителство и имоти: Какво е състоянието на пазара в Бургас обсъдиха Стоян Щерев, Търговски директор, „Девня цимент“ и Петър Иванов, PR на Индустриален и логистистичен парк Бургас.
„Циментовата индустрия и строителството не бяха особено засегнати от пандемията. Строителството не спря. През първите месеци тази година има спад спрямо същия период от миналата година, но ми е трудно да кажа дали е заради COVID или заради политическата обстановка“, посочи Щерев и добави, че трябва да се намери решение в тази посока. Той отчете още, че има резки спадове на търсене и после ръст, а това е предизвикателство.
Към момента Бургас разполага с две промишлени зони – Север и Юг, коментира Иванов. По думите му COVID периодът е бил труден за всички, а компаниите са проявили гъвкавост, за да продължат да функционират. Последните месеци се увеличават запитванията за индустриални имоти, допълни той.
Гледайте цялото събитие във видеото: