Христо Ковачки и Кирил Домусчиев са едни от най-богатите хора у нас. Те са известни не само в България, а и по цял свят. От Искра.бг описахме как двамата са изградили империите си, а сега ще се опитаме да намерим и приликите между тях.
В медийното пространство има твърдения, че предприемачите са започнали с малки бизнеси и не става ясно как точно са направили милионите си. Така например за Ковачки се знае, че през 1990 година е регистрирал в Самоков първата си фирма „Хиала“, която се е занимавала с хотелиерство, туризъм, обществено хранене. За целта е използвал комунистическия указ №56, който донякъде е позволявал частната инициатива. През същата година той изнася консерви за Русия, участва в спекулативната търговия у нас, има щандове на различни пазари.
Същевременно Кирил Домусчиев признава в различни интервюта, че е стартирал с една сергия пред РУМ-а в столичния квартал „Младост 2“ през 1989 година. И той уточнява, че се е възползвал от постановлението на Министерския съвет, разрешаващо частната дейност. По думите му първият милион е бил факт между 1990 и 1991 година, когато с брат му са започнали да внасят обувки от Азия.
Това са официалните версии за старта на двамата бизнесмени. Според различни източници обаче парите им идват от други места, а допираната точка е, че са незаконни. Така например за първия милион на Ковачки има няколко предположения – натрупан е от търговия с Русия в размирните времена, последвали Перестройката; дошъл от /нарко/бизнеса на Константин Димитров-Самоковеца; благодарение на банкови кредити; бил е част от „обръча от фирми“ на Ахмед Доган. Или и четирите заедно.
За произхода на парите на Домусчиев пък се отправя поглед към семейството му. Според медийни публикации дядо му е бил активен борец против фашизма и капитализма, а по времето на комунизма баща му е бил директор на електроразпределителното дружество в София, а майка му е финансов директор в енергийна фирма. Има предположения, че са получили от куфарчетата на БКП, а благодарение на съветите на другарите на бащата на Домусчиев от Държавна сигурност /ДС/, още ненавършил 30 години Кирил Домусчиев участва в голямата приватизация в България чрез фонда си „Напредък“.
Факт е, че в момента сделки на Домусчиев се финансират и посредством заеми от банки. Пример за това е придобиването му на „Нова телевизия“ – част от сделката беше платена с пари от Уникредит Булбанк, ДСК и ОББ, както и белгийското поделение на френската банкова група – BNP Paribas Fortis. За Ковачки пък се знае, че повечето му кредити идват от Първа инвестиционна банка /ПИБ/, вероятно с помощта на човека, който е бил кум на сватбата му – Ивайло Мутафчиев, един от собствениците на банката.
Приватизацията – това е още една прилика между двамата бизнесмени. Така например за Домусчиев се знае, че е приватизирал производителя на велосипеди и мотокари „Балкан“ АД, публичното дружество „Биовет“ АД, Пещера, Параходство „Български морски флот“ – БМФ, както и още други, а за Ковачки – „Ел Ем Импекс“, два веца – „Пасарел“ и „Кокаляне“, обединени в каскада „Искър“, мина „Чукурово“, както и още други.
Имената на бизнесмените се свързват и с лица от българските престъпни групировки. Има данни, че служители на ДС са свързали Домусчиев със Стоил Славов от СИК, както и с разстреляния бивш шеф на „Локомотив“ /Пловдив/ Александър Тасев, който пък е бил близък до „Позитано“ 2. Различни информации свързват Ковачки с бивши структури на ВИС-2, както и с основателя на СИК банкер Младен Михалев-Маджо.
Без съмнение предприемачите имат познанства и с много лица с неблагоприятен имидж. Кирил Домусчиев е провеждал срещи с Васил Божков, Делян Пеевски, Борислав Михайлов, Цветан Цветанов. Христо Ковачки от своя страна е свързван със сочения за бос на сръбската мафия Йоца Амстердам, бизнесменът Борислав Георгиев /показно застрелян през 2008 г./, Ахмед Доган и други подобни.
Двамата са обвързани и с политически фигури и партии. Кирил Домусчиев никога не е криел приятелството си с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и е публична тайна, че с Владислав Горанов са съседи. Той има близки отношения с ГЕРБ и с ДПС. През 2007 г. Ковачки прави партия „ЛИДЕР“, която прераства в „Български демократичен център“. Най-големи успехи Ковачки има по време на мандата на Симеон Сакскобургготски /2001-2005/ и почти през целия мандат на следващия кабинет, в който управляват БСП, ДПС и НДСВ /2005-2009/. В края им той притежава – лично или чрез свързани фирми – мините “Черно море”, “Бобов дол”, “Станянци”, “Открит въгледобив – Перник”. Навлиза и в тецовете – чрез ТЕЦ “Бобов дол”, ТЕЦ “Марица 3” – Димитровград, “Атоменергоремонт”, фабрика “Брикел”.
И Кирил Домусчиев, и Христо Ковачки са били разследвани. Преди броени дни ГДБОП и ДАНС, под надзора на Европейската прокуратура, влязоха във всички ТЕЦ на енергийния бос, а през 2020 г. имаше данни, че американски специални служби разследват българската компания „Биовет“ и Домусчиев във връзка с наркотрафик в Близкия изток.
Прилики между двамата може да се видят и в това, че фирми на бизнесмените са били глобявани заради различни нарушения. През 2022 година Върховният касационен съд /ВКС/ окончателно реши, че собственикът на „Български морски флот“ Кирил Домусчиев дължи на държавата малко над 25,3 млн. лева неустойка по договора за приватизация. Ковачки пък е бил обект на проверка на антикорупционната комисия, когато председател е бил Стоян Кушлев. Тя е установила, че от 1 януари 1994 г. до 31 декември 2008 г. Ковачки е получил доходи от малко над 2 милиона лева, но е успял да придобие предприятия за над 143 милиона лева. Запорирани са сметки и имущество на бизнесмена. Но с оправдаването му на апелативна инстанция запорът е свален.
Това са само част от приликите между двамата бизнесмени, а в следваща статия ще опишем и общото между тях.
Очаквайте продължение!
ДС е общото,а Бойко и Доган разликата.
Крадене крадене крадене
Кумунистическите куфари с пари на бедният народ, крадени от Тодор Живков.
Категорично
Белене!
Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me. https://www.binance.com/id/register?ref=GJY4VW8W