Днес е Неделя Сиропустна, наричана още от народа Сирни заговезни или Прошка. Празникът се отбелязва седмица след Месни заговезни и седем седмици преди Великден. В понеделника след празника започва Великият пост. На Сирни заговезни се припомнят Христовите думи:
„Ако не простите на човеците съгрешенията им, и вашият небесен Отец няма да прости съгрешенията ви“.
Затова традицията изисква всеки да поиска прошка от хората около себе си, които са му близки и познати. Ако ги е огорчил и обидил, които волно или неволно им е причинил. Отделно да потърси в себе си сили да прости на тези, които са го наранили.
В Неделя Сиропустна в храмовете в страната християните се събират за вечерна служба, след която взаимно се опрощават. Духовници и миряни си искат един от друг прошка и взаимно си прощават всичко сторено с дума, дело или мисъл. Според народните традиции вечерта на празника при родителите се събират децата, за да заговеят с млечни храни. На Сирни заговезни прошка си вземат по-млади от по-стари, деца от родители, младоженци от кумове като целуват ръка и изричат:
„Прощавай, мамо, тате…“
Задължителен отговор е:
„Господ да прощава, простен да си!“.
Характерен обичай за този ден е паленето на огньове, а след като прегорят, се прескачат за здраве. После около тях се играят хора и се пеят песни. Затова празникът се нарича и Поклади. В някои краища на България е разпространен обичаят оратници. Това са факли от слама, които всеки стопанин завърта около главата си и по този начин прогонва бълхите от къщата. Много популярен е и обичаят хвърляне на стрели. Всеки ерген изстрелва с лък запалена стрела в двора на момата, която си е харесал. Обикновено това продължава до късно на Заговезни.
На Сирни заговезни преди началото на Великия пост, православните християни за последен път до Великден ядат млечни продукти и яйца. За трапезата на Заговезни се приготвят баница със сирене, варени яйца, варено жито, халва с ядки. Прието е да се извършва и обичаят хамкане. На червен конец се завързва и се спуска от тавана парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастният мъж завърта конеца в кръг и всеки член от семейството, особено децата, се опитва да хване халвата или яйцето с уста. Който успее, ще бъде жив и здрав през цялата година.