След внезапния фалит на „Silicon Valley Bank“ депутатката от Демократическата партия в Калифорния Максин Уотърс разкри, че е започнала спешно да провежда телефонни разговори, за да разбере какво точно се случва с фалиралия кредитор и какво ще се случи с паникьосаните му вложители в близко бъдеще. Уотърс, бивш председател на Комисията по финансови услуги към Камарата на представителите, изрази предположение, че засега е малко вероятно друга банка да се появи като спасител и да купи фалиралата институция.
„Банките не се събуждат просто така, казвайки си: „О, има проблем с друга значима банка и тя се е сринала. Нека просто да я поемем,“, твърди Уотърс.
След като фалитът на банката беше обявен, регулатори, законодатели, представители на администрацията и самия президент Джо Байдън обсъдиха подробно как да действат оттук нататък. В основата на проблема са десетки милиарди долари, включително парични средства, необходими на компаниите за изплащане на заплати на своите служители по сметки в „Silicon Valley Bank“, които не са били защитени от федералната застраховка на депозитите, която достига само до 250 000 долара. Федералните служители бяха единодушни, че трябва да се вземат спешни мерки, преди азиатските фондови пазари и другите банки да станат обект на вълна масово паническо теглене на финансови средства.
Напълно логично е, че Уотърс се отнася скептично към сключването на сделка за продажба с друга банка толкова скоро. Големият капацитет на банката, която разполага с 210 млрд. долара активи, както и сложната ситуация, в която се намира, затрудняват бързото приключване на една такава сделка. Представители на Федералната корпорация за застраховане на депозитите съобщиха на републиканските сенатори в понеделник, че са получили оферти за купуване на банката през уикенда, но не са имали време да ги обмислят и осъществят. Според запознат източник от Белия дом, пожелал анонимност, те са споделили че възнамеряват отново да обявят „Silicon Valley Bank“ на търг.
Освен перспективата за продажба обаче се подготвя и друг план. В неделя Уотърс е разговаряла по телефона с председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, който я запознал с начина, по който централната банка ще се опита да помогне. Федералният резерв разполага с нова спешна програма, която му позволява да отпуска заеми директно на банките, така че те да могат да покрият тегленията на големи суми, без да се налага да продават активи, за да набавят пари в брой. Идеята е да се успокоят вложителите и да се предотврати масовото теглене на пари от други институции. В неделя вечерта Министерството на финансите, Федералният резерв и Федералната корпорация за застраховане на депозитите обявиха, че федералното правителство ще гарантира сигурността на всички депозити, дори и тези, които надхвърлят лимита от 250 000 щатски долара.
Това е вторият най-мащабен банков фалит в историята на САЩ, който е по-сложен за разрешаване от повечето. Изненадващ е фактът, че 94% от депозитите на „Silicon Valley Bank“, включително големи парични активи на технологични стартъпи, не са били застраховани от Федералната корпорация за застраховане на депозитите. Докато служителите на администрацията и регулаторните органи са работили за търсенето на решение през уикенда, Байдън е изразил загриженост за малките компании и техните служители, които разчитат на сметки, които сега са застрашени, разкри още служителят на Белия дом. Според източника вече са налице и опасения, че ако вложителите загубят парите си, много други ще загубят вяра в банковата система и ще побързат да изтеглят парите си колкото се може по-спешно, което ще предизвика дълбока криза.
Сега Байдън и законодателите призовават за законодателни промени за затягане на финансовите разпоредби за регионалните банки. Уотърс твърди, че може би е време да се повишат праговете за застраховане на депозитите.
„Не можем просто да кажем, че това е извънредна ситуация, и да забравим за нея,″, коментира тя.