Арктическият порив на зимното време, който завладява голяма част от САЩ тази седмица, носи със себе си и различни опасности, с които хората трябва да се борят, за да се стоплят и предпазят, съобщава „Асошиейтед прес“.
Тези опасности могат да включват отравяне с въглероден окис, хипотермия и замръзнали тръби, които могат да се спукат и да направят домовете необитаеми. Служителите по обществена безопасност и експертите казват, че има много начини хората да се подготвят, за да избегнат тези опасности, свързани със зимното време, и да се предпазят.
За безопасност – останете си вкъщи
Длъжностните лица подчертават, че по време на зимна буря хората трябва да останат на закрито. Но работещите в продължение на часове системи за отопление на домовете могат да увеличат риска от отравяне с въглероден оксид, тъй като смъртоносните изпарения могат да се отделят от печките и отоплителните уреди, според американските Центрове за контрол и превенция на заболяванията.
Въглероден оксид може да се образува и когато хората използват преносими генератори или пускат автомобили в гаражите си, за да се стоплят или да заредят телефоните си.
Д-р Алекс Хардинг, доцент по спешна медицина в Медицинския колеж „Бейлър“ в Хюстън, обяснява, че тъй като въглеродният оксид е без мирис и цвят, хората невинаги осъзнават, че го има във въздуха. Експертът коментира:
„Симптомите на отравяне с въглероден оксид могат да бъдат наистина коварни. Те могат да се промъкнат при пациентите и да варират от просто главоболие или може би малко гадене до загуба на съзнание и припадъци.“
Началникът на пожарната служба в Хюстън Самуел Пеня заяви, че жителите не трябва да използват генератори в домовете си или дори в гаражите си. Пеня допълва:
„Всички ние не искаме да жертвате безопасността си в името на това да се сгреете.“
Справяне с хипотермията
Продължителното излагане на ниски температури може да изложи хората на риск от хипотермия – състояние, което се случва, когато тялото губи топлина по-бързо, отколкото може да я произведе. Хардинг обяснява:
„Хипотермията определено е едно от най-големите опасения, особено ако имаме някаква сигурност, като например прекъсване на електропреносната мрежа или на електричеството.“
Опасността от хипотермия е по-голяма за човек, който е навън, изложен е на пориви на вятъра и не носи подходящо облекло или има дрехи, които се мокрят.
„Ако имат сигурно място, където е топло, където могат да се скрият, където имат вода, храна и всички необходими неща… това ще ограничи излагането им на тези рискове“, съветва Хардин.
Уязвими групи от населението, като хората с увреждания или бездомните, обаче могат да имат проблеми с намирането на топло и безопасно място за престой. В Хюстън през последните години властите работят за подобряване на услугите за хора с увреждания и бездомни хора по време на зимни условия и други ситуации, като например природни бедствия, изтъква Джулиан Очоа, който е мениджър по готовността за извънредни ситуации за уязвимите групи от населението в Службата за управление на извънредни ситуации в Хюстън.
Защита на тръбите в дома ви
Замръзването на тръбите в дома по време на тежки зимни условия е особен проблем в някои части на Юга, включително в Хюстън, тъй като тези съоръжения често са разположени извън постройките. Но други части на страната също трябва да се справят с този проблем. Хосе Пара, майстор водопроводчик в Abacus Plumbing, Air Conditioning & Electrical в Хюстън, съветва хората да изолират всички тръби, които са изложени на външна среда, да изключват и източват спринклерни системи и да оставят чешмите в дома да капят по време на ниските температури, за да може водата да протече през тръбите и да ги предпази.
„Голяма част от това, което поправяме, бих казал 80-90 %, можеше да бъде предотвратено само с малко предварителна работа“, категоричен е Пара.