В българското законодателство не съществува понятие за отсъствие от работа на служител при влошени метеорологични условия, а той може да бъде обезщетен, само когато е възпрепятстван заради официално обявено бедствено положение.
Това заявиха от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ пред „БТА“. В същото време работодателят е задължен да съобрази условията на труд при работа на открито, когато бъде обявен оранжев или червен код за опасно ниски температури, обилен снеговалеж, дъжд, силен вятър и др. Това е специално упоменато в наредбата за минималните изисквания за микроклимата на работните места. Препоръчва се на работниците да бъдат осигурени топли напитки и повече почивки на закрито.
При по екстремни условия може да се стигне до промяна на работното време, така че то да се избегнат най-неблагоприятните и най-студените часове от денонощието. Работодателят трябва да осигури на своите работници подходящо работно облекло, лични предпазни средства или средства за колективна защита.
В изискванията е включено и осигуряването на наблюдение или средства за комуникация с работещите на открито на изолирани работни места, както и първа медицинска помощ и условия за подходящо транспортиране до медицинско заведение при внезапно влошено здравословно състояние.
Кой от работодателите се съобразяват с закона уж имаме инспекция по труда но тях ги е страх да напуснат топлите кабинети и да обиколят тия фирми а за топли напитки работника трябва сам да си ги купи те горките работодатели нямат пари
Inspektsia po tryda kato v Pazardjik ,v giroto na byl .Bulgaria ,rabotiat po 8ch,s zapoved za 2,ch. idvat vzemat parite I aide Pak
За 18г. работа, не съм видял нито веднъж инспекцията по труда да дойде на проверка събота или неделя.
Е как тогава ще ни хванат че работи фирмата 31 дни в месеца!
Пълни тъ*аци!
Нещастна държавица…
Аз за 35 години не съм видял. Забелязал съм също, че работодателите ВИНАГИ знаят кога ще има проверка. Всеки сам да си прави изводите!
Плащат си хората, затова и знаят кога ще ги проверяват.
stefcoatanasov20@gmail.com
Първо забравяте , че държавата сме ние народа и ние им го позволяваме те са назначени от партията която е на власт до сега не съм чул в частна фирма да има просъюс а само взимат членски внос кафето има тяхна структура и за втора пенсия беше уш доброволна накрая задължителна и т,…,..
то щото някой ще отиде да се оплаче, че не са му дали чай и грейка… никой не си подритва така трудовата книжка
Инспекция по труда е неработеща държавна „почивна станция“.
НОИ,НАП, те също не са ни нужни!
Имаме нужда от :
Е-услуги!
И всички държавни бо.луци да се съкратят.
Но те пък са гласоподавателите и некадърните ни управници имат нужда от тези не.адърници.
Когато съм ходел през три чеса сутринта на авария проверяващите спинкат завити през глава.
Винаги се говори за задълженията на работодателя към работника… Защо никой не повдига въпроса за задълженията на работника към работодателя. И колко трябва да докара на фирмата си , за да си получи заплатата негово величество работника.
И защо само чуждите собственици на фирми са инвеститори и работодатели, а българите, които са си хвърлили всичко да създадат нещо са мошеници, изедници и не работодатели ,а паридатели.
Хаха , всичко хубаво но това в коя държава е 🤣🤣 със сигурност не и във Цингания , и ако някой робовладелец не спазва това кой ще защити робите , тези на които има се плаща за да не правят проверки ли , аз съм товарил камиони със кран във проливен дъжд та чак боксерките ми са били мокри , така българските робовладелци спазват правилата и изискванията 😡