Какво да направите на Димитровден, за да имате пари и късмет през цялата година

Традиции, обичаи и поверия на Димитровден, които привличат благополучие и защита за дома и семейството

4
57661
Свещи
Свещи. Снимка: Wikimedia commons

На 26 октомври българската църква отбелязва Димитровден – един от важните есенни празници, свързан с многобройни традиции и поверия за късмет и благополучие. Според народните вярвания определени ритуали, изпълнени на този ден, могат да донесат пари и щастие в дома през цялата година. Ето кои са най-важните обичаи за Димитровден.

Погасете дълговете си

Според предците ни на Димитровден всеки трябва да изплати своите дългове. Вярва се, че ако човек на този ден остане задължен, през годината в дома му няма да има пари и ще бъде лишен от късмет. Поради тази причина на Димитровден се е извършвало разплащането с работниците и помощниците за свършената работа през годината.

Освен това на този ден е забранено да се взимат пари назаем, тъй като това се счита за лоша поличба и предвещава финансови затруднения през следващите месеци.

Влизането на богат човек в дома

Добра поличба за семейството е, ако първият човек, който прекрачи прага на дома на Димитровден, е заможен или има финансово благополучие. Вярва се, че това ще донесе късмет и просперитет на дома. Ако посетителят обаче е беден, това може да означава материални затруднения за семейството през годината.

Цветя и гостоприемство

На Димитровден е прието да се посрещат гости, дори и неканени, като задължително трябва да носят цветя – за предпочитане бели, тъй като те предвещават мека зима. Според традицията на цветята се връзва червена връзка, която символизира здраве и благополучие за дома.

Празнична трапеза и курбан

Вечерта на Димитровден цялото семейство се събира около празничната трапеза, на която задължително трябва да присъства месо. В някои домове се прави курбан от овнешко месо. Ако в дома има именик – Димитър или Димитрина, трябва да се приготви ястие от петел или кокошка в тяхна чест.

Забрани и други поверия на Димитровден

На този ден жените не трябва да вършат домакинска работа като пране, чистене или шиене. Позволено е само приготвянето на ястията за празничната трапеза. Също така, не се извършва полска работа, тъй като празникът се смята за период на почивка.

Почитане на починалите

Димитровден е време за почит към починалите близки, затова на този ден е разрешено посещението на гробищата. Семействата почистват гробовете на своите близки и ги подготвят за предстоящата Архангелова задушница на 2 ноември.

Пожелания за Димитровден

Пожелайте на близките си здраве и късмет на този празничен ден. Едно кратко и сърдечно пожелание за Димитровден може да бъде:

„Нека свети Димитър ви донесе здраве, радост и късмет във всяко начинание!“

Защо днес е най-опасният ден след преминаването към зимно часове време?

Абониране
Известие от
guest

4 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] […]

Кирил
Кирил
24 дни по-рано

Да си ебете комшията