Какво да очакваме след обвинението на Юн Сук Йол в бунт

Това е част от мъчителната сага, която потопи Южна Корея в политически смут

0
28
Президент на Южна Корея Юн Сук Йол
Президентът на Южна Корея Юн Сук Йол. Снимка: Фейсбук

Южнокорейският президент Юн Сук Йол стана първият лидер на страната, на когото беше повдигнато обвинение, по-малко от две седмици след като той беше първият високопоставен задържан, съобщава „Асошиейтед прес“.

Срещу импийчмънта и вкарания в затвора президент, който в продължение на седмици се криеше в президентския си комплекс, след като миналия месец издаде шокиращ указ за военно положение, сега са повдигнати обвинения в бунт, които се наказват със смъртно наказание или доживотен затвор.

Това е част от мъчителната сага, която потопи Южна Корея в политически смут и още повече разедини и без това разделеното общество. И това не е единственото юридическо главоболие, пред което е изправен Юн. Отделно производство ще определи дали Юн да бъде официално освободен от поста си на президент или да бъде възстановен на поста си.

Докато Сеул се подготвя за двойни съдебни изслушвания, продължаващи хаотични протести и все по-остра реторика от страна на силите за и против Юн, ето какво да очакваме по-нататък:

Какво предстои да се случи?

Юн ще остане в затвора. Той ще бъде доведен от следствения арест в съда в Сеул за изслушвания по делото за бунт, което се очаква да продължи около шест месеца.

Прокурорите твърдят, че Юн е ръководил бунт, когато за кратко е въвел военно положение на 3 декември. Той има президентски имунитет срещу повечето наказателни преследвания, но не и срещу обвинения в бунт или държавна измяна.

Министърът на отбраната на Юн, началникът на полицията и няколко други военни командири вече са арестувани и обвинени в предполагаем бунт, злоупотреба с власт и други обвинения, свързани с указа за военно положение.

Междувременно съперническите протести вероятно ще продължат в центъра на Сеул.

След като на 19 януари местен съд одобри официална заповед за арест с цел удължаване на задържането на Юн, десетки негови поддръжници нахлуха в сградата на съда, разрушавайки прозорци, врати и друго имущество. Те нападнаха и полицейски служители с тухли, стоманени тръби и други предмети. В резултат на насилието бяха ранени 17 полицаи, а полицията задържа 46 протестиращи.

Какво става с другото му съдебно дело?

Юн трябва да се притеснява и за Конституционния съд, който до юни трябва да определи дали официално да го освободи или възстанови на поста му.

Наблюдателите очакват решението да бъде взето по-рано от крайния срок.

В случаите на двама предишни президенти, които бяха подложени на импийчмънт – Ро Му-хюн през 2004 г. и Пак Гън-хе през 2016 г., съдът прекара съответно 63 и 91 дни, преди да реши да възстанови Ро и да отстрани Пак.

Ако Конституционният съд отстрани Юн от длъжност, в рамките на два месеца трябва да се проведат избори за избор на негов наследник.

Неотдавнашни проучвания на общественото мнение показват, че кандидатите на управляващата и опозиционната партия са с равни шансове в евентуалната надпревара за допълнителни президентски избори.

Как двата лагера приемат обвинителния акт?

И двамата обещават, че това е само началотоШин Донг Ук, говорител на управляващата консервативна партия „Народна сила“, предупреждава, че прокурорите ще бъдат изправени пред неуточнени правни и политически последици за „погрешното обвинение“ срещу Юн.

Екипът на защитата на Юн твърди, че прокурорите, които са повдигнали обвинение срещу президента, се опитват да спечелят благоволението на политическите сили, които искат Юн да си отиде. Те нарекоха обвинението „позор в историята на южнокорейските прокурори“.

Основната опозиционна либерална Демократическа партия, която оглави импийчмънта на Юн на 14 декември, нарече обвинението и ареста му „началото на наказанието на водача на бунта“.

Говорителят на партията Хан Мин Су предупреди Юн да спре с това, което нарече негов опит да подстрекава крайно десни поддръжници въз основа на „безпочвена заблуда“.

Юн твърдо отрича да е извършил каквото и да било нарушение и твърди, че обявяването на военно положение от негова страна е легитимен управленски акт, целящ да повиши обществената осведоменост за опасността от контролираното от либералите Народно събрание, което възпрепятства неговата програма.

След като обяви военно положение на 3 декември, Юн изпрати войници и полицаи в Народното събрание, но достатъчно депутати все пак успяха да влязат в залата на събранието, за да гласуват единодушно против указа на Юн, което принуди кабинета му да го отмени.

Въвеждането на военно положение, първото по рода си в Южна Корея от повече от четири десетилетия, продължи само шест часа. Но то предизвика болезнени спомени за подкрепените от военните управници, които използваха военно положение и извънредни декрети, за да потискат опонентите си през 60-те до 80-те години на миналия век.

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments