Какво е гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)?

0
1678
Какво е гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)?
Какво е гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)?

Въпреки че думата „киселини“ често се използва за описване на различни оплаквания от страна на храносмилателната система, от медицинска гледна точка това е симптом на гастроезофагеална рефлуксна болест. При това състояние има рефлукс или „връщане“ на киселина от стомаха в хранопровода. „Киселините“ се усещат като грубо парещо чувство в гърдите или точно под шията. Много хора изпитват това неприятно чувство поне веднъж месечно. Други симптоми са повръщане, трудно преглъщане, хронична кашлица или свиркане в гърдите.

От какво се причинява ГЕРБ?

Когато се храните, храната преминава от устата в стомаха през тръба, наречена хранопровод. На долния край на хранопровода има пръстен от мускули, наречен долен езофагеален сфинктер (ДЕС). ДЕС действа като еднопосочна клапа позволявайки храна да преминава в стомаха. Нормално ДЕС се затваря веднага след преглъщане за да предотврати връщането на богатите на киселина стомашни сокове към хранопровода. ГЕРБ се появява, когато ДЕС не работи правилно и позволява на киселината да изтече обратно и да изгори долната част на хранопровода. Това води до дразнене и възпаление , което се усеща като киселини и може да увреди хранопровода.

Какво допринася за ГЕРБ?

Някои хора се раждат със слабост на сфинктера (ДЕС). Мазна или лютива храна, някой лекарствени средства, тясно облекло, тютюнопушене, консумация на алкохол, тежко физическо натоварване или промяна в положението на тялото (например лягане или навеждане) може също да доведе до отпускане на ДЕС, което причинява рефлукс. При много пациенти с ГЕРБ се намира хиатална херния дори и без да има усещане за „киселини“.

Как се лекува ГЕРБ?

ГЕРБ се лекува в три последователни стъпки:

1. Промяна в стила на живот.

В много случаи с промяна в диетата и приемане на антиацидни препарати могат да се намалят честотата и тежестта на симптомите. Може да помогне и загубата на тегло, прекратяване на тютюнопушенето и консумацията на алкохол, както и промяна в режима на хранене и сън.

2. Терапия с лекарства.

Ако симптомите продължават след промяна в стила на живот може да се наложи прилагането на лекарства. Антиацидните препарати неутрализират стомашната киселина в стомаха, друга група препарати потискат секрецията на киселината. Тези лекарства намаляват оплакванията и спомагат възстановяването на раздразнения хранопровод. Това лечение трябва да се обсъди с хирург.

3. Операция.

Пациентите, които не се повлияват добре от промяна в стил на живот и лекарства или тези, които имат нужда от лечение продължително време, могат да се подложат на операция. Хирургията предлага много ефективно лечение на ГЕРБ. Има операции наречени Интралуменни Ендоскопски Процедури (Intraluminal Endoscopic Procedures), които са алтернатива на лапароскопските и конвенционалните операции с разрез. Трябва да се обсъди с лекар дали пациентът е подходящ за някоя от тези операции.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments