Какво е характерно за Грип тип „Б“ и каква е разликата с тип „А“?

0
1723
Болест
Снимка: Pexels

На 9 януари в столицата е бил регистриран първият случай на Грип тип „Б“ при 15-годишно дете. В областта заболеваемостта върви сравнително идентично и не се налага въвеждането на епидемична обстановка.

Клинически тип „А“ и тип „Б“ не се различават особено, има единствено разлика във възрастта, тъй като от тип „Б“ се разболяват предимно децата. За разлика от грипа тип „А“, който засяга предимно възрастните и малките деца, този в много по-голяма степен засяга учениците и младите хора в трудоспособна възраст.

Рискови групи са страдащи от хронични заболявания на сърцето, белите дробове, бъбреците, черния дроб бременни, болни с диабет, болни с имунодефицитни състояния, хора на възраст над 65 години, деца под 5-годишна възраст.

За разлика от грипа тип „А“, този от тип „Б“ е по-нов щам и се появява по-рядко. Поради тази причина малко хора имат изграден имунитет към него. Тези, които вече са изкарали грип от други щамове, не са защитени от този. Противогрипните ваксините също не дават 100% защита.

Освен това, грипът тип „Б“ е по-нечувствителен и по-устойчив на лечение със стандартните лекарства.

Симптомите са типични за грип – в рамките на 2 часа се вдига висока температура, започват болки ставите и мускулите. Човек няма сила да стане от леглото. Започва обилна слузна секреция от носа и очите, понякога – кашлица. При правилно лечение, влошеното състояние продължава 5-6 дни, след което отминава.

При ясни симптоми за грип специалистите съветват да се потърси консултация с личния лекар. Подчертават, че това е най-добре да става по телефона, а не на място, тъй като докато стигне до лекаря пациентът може да зарази мнозина. На база симптомите лекарят може да назначи лечение. Преглед се налага при усложнения и ако в рамките на пет-шест дни няма подобрение.

Грипът тип „Б“ се лекува с противогрипни препарати, а използването на антибиотици не е препоръчително, тъй като няма определено лекарство, с което да се противодейства на грипния вирус. Те идват на помощ при вторично развити инфекции в следствие на грипа.

Подсилването на имунната система, също можете да помогне за по-бързото възстановяване. За целта помагат както хранителните добавки, които се продават в аптеките, така и естествените имуностимулатори като чесън, етерични масла, джинджифил, сок от бъз, прополисова тинктура и други.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments