Антигрип ваксината може да бъде направена по-успешна. Това е заключението на изследователи, които са се занимавали с научния въпрос. Той става особено актуален предвид възможността пандемията от коронавирус да се смеси с разпространението на грипа през зимните месеци. Затова от Световната здравна организация и центровете за контрол на заболяванията за Европа и САЩ вече излязоха с препоръки повече хора да си направят ваксини. Всеки сезон те са различни според това какви щамове се очакват, предаде „24 часа“.
Всяка година и защитата от грипа е различна, но като цяло не минава 70%. Това кара много хора да не си поставят ваксина, защото няма пълна гаранция, че няма да се разболеят от грип. Други пък не искат да се ваксинират заради страничните ефекти като главоболие или болка от инжекцията.
Инфекционистите обаче са категорични, че от ваксините има смисъл и трябва да си поставим такива. Защото дори и ваксиниран човек да се разболее, той ще изкара по-леко грипа.
Учени от Университета в Сидни, Австралия пък са направили друго откритие. Според тях успехът на ваксината може да се увеличи по много прост начин, а именно чрез физически упражнения непосредствено преди и след имунизацията. Причината е, че мускулната активност подобрява имунния отговор. Обяснението е, че се стимулира циркулацията на кръвта и това води до по-лесно образуване на имунни белтъци – антитела. Това обаче не означава, че екстремни физически усилия дават по-голям резултат.