От 1 януари 2025 г. се очаква цената на електроенергията за битовите потребители да се повиши с около 9%. Това беше обявено от КЕВР /Комисията за енергийно и водно регулиране/, като окончателното решение ще бъде взето на същата дата. Според експерти ръстът в цената се дължи на по-високото потребление през студените месеци, както и на дългосрочни проблеми в енергийната система. Основни причини за поскъпването:
1. Големи разлики между прогнозната и пазарната цена – Калоян Стайков, председател на Института за енергиен мениджмънт, посочва пред „NOVA“, че несъответствието между прогнозната и реалната цена на електроенергията създава натиск върху компаниите. Това води до междуфирмена задлъжнялост и напрежение на регулирания пазар.
2. Задържане на цените в предходни години – Цената на тока беше задържана сравнително ниска през последните години, за да се избегне рязко поскъпване за потребителите. През 2022 г. стойността се увеличи средно с 30-40%, но след това темповете на ръст се забавиха.
3. Пренасочване към електрическо отопление – Много потребители преминават от парно към отопление с климатици, което увеличава натоварването на електроенергийната система, особено през зимата.
4. Неефективност в управлението на енергийната система – Според Виктор Минчев от асоциация „Свободен енергиен пазар“, липсата на реформи и иновации в сектора води до системни проблеми, които се отразяват в цената за крайните потребители.
Можеше ли да се избегне поскъпването?
1. Либерализация на енергийния пазар – Минчев отбелязва, че либерализацията е ключова за подобряване на прозрачността и ефективността. Нескритите субсидии и разпределението на средства през НЕК и „Мариците“ водят до неефективност и неясно движение на финансови средства.
2. Инвестиции в нови технологии – Въвеждането на модерни технологии и реформи в производството биха могли да намалят разходите и да увеличат гъвкавостта на енергийната система.
3. По-добро управление на ресурсите – По-ефективното управление на електроенергийната мрежа и балансираното разпределение на ресурси биха могли да смекчат натиска върху цените.
Предстоящото поскъпване е само част от по-широките предизвикателства в енергийния сектор. За потребителите това означава не само по-високи сметки, но и необходимост от по-ефективно управление на собственото потребление. Експертите подчертават, че без реформи в енергийния сектор, подобни увеличения ще продължат да се случват. Либерализацията и прозрачността са ключови за дългосрочно стабилизиране на цените.
Икономист пред Искра.бг: Влизането в еврозоната ще се отрази на доходите на хората