Какво обсъдиха Байдън и Путин по време на срещата си в Женева?

0
55
Дьо Байдън подписва заповеди.
Снимка: Фейсбук страницата President Joe Biden

Защо срещата на Байдън с Путин носи исторически отзвук

Събирането на американския президент Джо Байдън с руския му колега Владимир Путин в сряда е една от най-критичните срещи на върха в последно време, и не само защото отношенията между двете нации – които притежават заедно 90% от ядрените оръжия в света – се сринаха многократно от студената война насам.

Президентите се срещат в Женева в сряда за преговори, резониращи с исторически отзвук от минали съветско-американски конфронтации. Техните нации са на стратегически кръстопът, който ако не се ориентира правилно, може да избухне в катастрофална ескалация на ново бойно поле – в киберпространството.

Преговорите представляват също критичен ранен политически процес за Байдън и илюстрират всеобхватното предизвикателство пред президентството, закрепено в борба за запазване на демокрацията, която е обсадена по всички гранични линии.

В крайна сметка основната външнополитическа цел на Путин е разбиването на политическата стабилност и престиж на САЩ. Той е обвинен, че се е намесил в два избора, за да помогне на бившия президент Доналд Тръмп – най-голямата родна заплаха за американската демокрация.

От своя страна Байдън ще вземе участие в срещата на върха в момент, когато множество фактори тласкат американската демокрация до краен предел на възможностите ѝ: фалшивите твърдения на Тръмп за измама на изборите, усилията на републиканската държава да направи по-трудно гласуването и по-лесното фалшифициране на избори и отказът на Републиканската партия в САЩ да признае първия президент, който да е отговорен за бунта в Капитолия. Хаосът, голяма част от който беше насърчаван от самия Путин в операции за дезинформация, насочени към американската политика, ще влезе в унисон с мнението на руския лидер, че САЩ са отслабени, обръщат се към себе си и едва ли се нравят на света.

Президентът на Съвета по външни отношения: Срещата на върха на Байдън-Путин трябва да има реалистични цели

Председателят на Съвета по външни отношения Ричард Хаас очерта според него “реалистичните” цели на срещата между президента Байдън и руския президент Владимир Путин. Хааса каза:

“Мисля, че целите на тази среща на върха и отношенията в по-широк план са по-малко това, което можем да постигнем заедно. … Истинският въпрос е какво можем да избегнем.”

“Можем ли да избегнем по-нататъшна агресия в Европа? Можем ли да възпираме Русия, да кажем, да направи спрямо държава от НАТО това, което направи за Украйна? Можем ли да накараме Русия да използва по-малко безразборна сила в Сирия? Можем ли да накараме Русия да откаже част от използването на кибер похвати? За мен това е реалистична програма. Може да не изглежда много, но за да не се влоши лошата ситуация, понякога е всичко, което можете да направите във външната политика.”

Хаас се обърна и към плана на двамата лидери да проведат отделни пресконференции. по думите му:

Съвместна конференция би била “нещо като риск за всеки от тези двама мъже, просто защото те не могат да контролират какво прави другият човек.”

“Мисля, че специално за Байдън не ми беше ясно какво ще постигне съвместна сесия, защото Путин ще премине в офанзива и след това ще се включи в публично състезание, основно, за да падне в калта с Путин, не е ясно как става това, ако целта на Байдън е да успокои тези отношения, за да може да се съсредоточи повече върху вътрешните проблеми или върху Китай”, подчерта той.

Експерт: Политическият опит на Байдън и Путин означава, че “няма илюзии”, че ще бъдат приятели

Срещата на върха на Байдън-Путин е за “стабилизиране и внасяне на повече предвидимост” в отношенията между САЩ и Русия и няма “никакви илюзии, че тези момчета ще бъдат приятели”, казва директорът на Института Кенан на Центъра Удроу Уилсън, Матю Рожански.

“Президентът Байдън постави подходящо ниски очаквания по отношение на това да не завърши тази среща с голямо ръкостискане и церемония по подписването и съвместна пресконференция”, смята той.

“Това ще бъде до голяма степен за стабилизиране и внасяне на повече предсказуемост във връзката. Администрацията използва термина мантинели за ескалаторско поведение.”

Очаква се Байдън да повдигне много критични въпроси, като намеса в изборите и киберсигурността, които ще бъдат трудни. Но може да има известен интерес в търсенето на общи точки относно ядрената стабилност и контрола върху оръжията.

Политическият опит, който и двамата президенти носят на масата, се признава и от двете страни, казва Рожански.

Първата среща на върха Путин-Байдън приключи, казва служител на Белия дом

Първата, по-малка среща между президента Джо Байдън и президента Владимир Путин приключи преди около 10 минути, което означава, че те прекараха малко под два часа заедно, пише “CNN”.

Първата сесия започна в 13:44 ч. местно време, за общо 93 минути. Първата среща беше по график за 1 час и 20 минути, така че премина малко над графика. По-голямата среща вече е в ход, казва служител на Белия дом.

Байдън и Путин няма да проведат съвместна пресконференция днес

Когато днес президентът на САЩ Джо Байдън и руският президент Владимир Путин се събраха на дългоочакваната си среща на високо равнище в Женева, в един момент стана ясно, че това е повратна точка и за двете страни. Може би не е изненадващо, че съвместна пресконференция след срещата на върха вероятно няма да има. Срещата на върха идва около шест месеца след началото на мандата на Байдън, предлагайки му възможност да зададе тон на отношенията с руския лидер лично след спорен старт на отношенията им.

Частните срещи в сряда дават на президента, който понякога се препъва в съобщенията си, докато е пред пресата, възможността да се изправи директно срещу Путин и без камери.

Байдън нарече САЩ и Русия „две велики сили“

Изказването на американския президент Джо Байдън в началото на срещата му на върха с Владимир Путин включваше описването на САЩ и Русия като “две велики сили”, забележително повишаване на статута на Москва, тъй като той работи за създаването на по-стабилни отношения.

В миналото САЩ се опитваха да омаловажат глобалната роля на Москва. Веднъж бившият президент Обама определи Русия като “регионална сила”, след като тя нахлу в Украйна.

Контекстът на забележката на Байдън не беше ясен, тъй като фоновият шум направи изслушването на неговите забележки почти невъзможно. Но той обсъждаше широко значението на срещата лице в лице, за да се установят по-добри работни отношения.

“Мисля, че винаги е по-добре да се срещнем очи в очи”, каза той.

Началото на срещата в Женева

С началото на срещата към президента на САЩ Джо Байдън и руския президент Владимир Путин се присъединиха техните най-висши дипломати, държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и руският външен министър Сергей Лавров, с присъстващия пътуващ пресцентър.

Путин благодари на американския си колега за „инициативата да се срещнат“, когато двойката седна преди срещата си на върха в Женева в сряда.

“Знам, че сте пътували дълго и имате много работа”, каза Путин.

“Все още САЩ и Русия и отношенията между двете държави имат натрупани много въпроси, които изискват среща на най-високо ниво и се надявам, че срещата ни ще бъде продуктивна”, добави той.

Байдън се усмихна веднъж, докато Путин говореше, но лидерите бяха предимно с каменна физиономия. Двамата си размениха погледи, но Путин до голяма степен погледна надолу и се изви в стола си.

Байдън предложи да работят в области от „взаимен интерес“.

Швейцарският президент приветства Путин и Байдън в “града на мира”

Президентът на Швейцария Гай Пармелин приветства американския президент Джо Байдън и руския президент Владимир Путин заедно в Женева преди срещата им на високо равнище, пожелавайки на двамата лидери “ползотворен диалог”. На френски език Пармелин заяви:

“Г-н президент на Руската федерация, г-н президент на Съединените американски щати, от името на швейцарското правителство, бих искал да ви приветствам в Женева, градът на мира. За Швейцария е чест и удоволствие да приемете ви тук за срещата на върха и в съответствие с нейната традиция на добри услуги насърчавайте диалога и взаимното разбирателство. Пожелавам на двамата президенти ползотворен диалог в интерес на двете ви държави и света. С най-добри пожелания и сбогом.”

Защо е изненадващо, че Путин се появи навреме

Руският президент Владимир Путин пристигна навреме на срещата на върха в Женева с президента на САЩ Джо Байдън – рядко явление за световен лидер, който е известен с това, че пристига късно на подобни събирания. Путин е известен с това, че пристига късно на важни събития. И този модел на забавяне се разпростира и върху срещи с бивши американски президенти.

Например Путин закъсня за последната си среща на върха с американски президент – заедно с тогавашния президент Доналд Тръмп – с около 45 минути закъснение. А през 2009 и 2012 г. Путин се появи с около 40 и 45 минути закъснение за срещите си с тогавашния президент Барак Обама.

Той също така накара германския канцлер Ангела Меркел и украинския президент Виктор Янукович да чакат по около четири часа съответно през 2014 и 2012 г. Дори папата чакаше повече от час Путин да се появи във Ватикана през 2015 г.

Байдън приветства срещата с високи очаквания

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че руският президент Владимир Путин пристига в конструктивно настроение за срещата с американския си колега Джо Байдън.

“Имаме голям брой натрупани въпроси, за да отговорим, така че президентът Путин пристига в конструктивен дух на откритост, за да повдига въпроси и да се опитва да намери решения”, каза Песков.

Песков, говорейки мигове преди пристигането на Путин в Женева, Швейцария, каза, че преговорите ще бъдат тежки и ще засегнат стратегическата стабилност и двустранните отношения.

Очаква се Байдън да предаде “доста трудни послания” на Путин.

Байдън е взел със себе си голям брой помощници при първото си пътуване в чужбина. Старшите съветници от Западното крило Джен О’Мали Дилън, Майк Донилон и Брус Рийд пътуват с него, както и прессекретарят Джен Псаки и директорката по комуникациите Кейт Бедингфийлд.

Срещата на върха между Байдън и Путин – и нейният очакван резултат – беше обект на значителен разговор между други лидери, събрали се на среща в централата на НАТО в понеделник.

Британският министър-председател Борис Джонсън заяви, че Байдън „ще отправи някои доста тежки послания към президента Путин през следващите няколко дни“ – коментар, който предполага, че и той е обсъждал срещата на върха с Байдън по време на общите им дни на приеми и сесии, които той беше домакин в първата част от пътуването на Байдън.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments