Какво очаква Владимир Путин от изборите в САЩ?

Каквито и да са предпочитанията на Кремъл към двамата кандидати, руският лидер със сигурност смята, че Русия ще повлияе силно на резултатите на изборите

0
308
Владимир Путин
Владимир Путин. Снимка: Pixabay

Когато Доналд Тръмп спечели президентския пост в Белия дом през 2016 г., в Москва новината беше посрещната с истински ентусиазъм, припомня „Politico“. Макар че според общоприетото схващане сега Кремъл отново се надява бившия лидер да спечели властта, истината е, че нито един от двамата възможни бъдещи президенти не е в състояние да осигури всичко, което Москва иска.

Нека започнем с Тръмп. Още от първата си президентска кампания кандидатът на републиканците се радва на одобрение и възхищение от страна на Москва, по-точно от страна на руския президент Владимир Путин, който също е поласкан от възхищението, което самият Тръмп изпитва към него.

„Путин е нисък, суетен човек“, твърди Нина Хрушчова, професор в „The New School“ в Ню Йорк и правнучка на бившия съветски премиер Никита Хрушчов.

„Кремъл харесва факта, че високият и богат Тръмп изпитва огромно страхопочитание към Путин. Това дава на Путин предимство“, казва още тя.

И макар че силната личност на Тръмп и естетиката му като богат политик и бизнесмен по всяка вероятност са отблъскващи за пуританите в Западна Европа, руският елит не е чужд на показните демонстрации на заможност и помпозност, нито пък на диктаторските тенденции у своите политици. Конспиративното мислене на Тръмп резонира и с дълбоко вкорененото сред много руски граждани убеждение, подхранвано от техните политици и пропаганда, че обикновените американци са заложници на своята държава. Несъмнено обаче, това, което впечатлява най-силно Кремъл, когато става въпрос за Тръмп, разбира се, е неговата позиция по отношение на Украйна. Републиканският кандидат многократно обещава да сложи край на войната само в рамките на един ден, вероятно като принуди Киев да направи сериозни териториални отстъпки. Неговият кандидат за вицепрезидент Джей Ди Ванс също е яростен критик на предоставянето на щедра помощ за Украйна.

„Путин отчаяно се нуждае от победа. Един толкова продължителен конфликт, който той не е в състояние да спечели, не помага на неговата легитимност“, твърди Абас Галямов, бивш говорител на Кремъл.

Тръмп обаче има и обратна страна. Както Москва научи по трудния начин по време на първия му мандат, Тръмп невинаги спазва обещанията си. По-конкретно, той не изпълни обещанията си за цялостно възстановяване на отношенията на страната с Русия и за отмяна на западните санкции заради завземането на Крим и Източна Украйна. Осем години по-късно, когато планът за инвазия в Украйна, изготвен от Путин, навлиза в края на третата си година, Москва се съмнява, че враждебността на Вашингтон ще бъде смекчена дори от най-приятелски настроения към Кремъл президент, Тръмп.

„Изборите няма да променят нищо за Русия, защото кандидатите напълно отразяват двупартийния консенсус, че страната ни трябва да бъде победена“, пише Дмитрий Медведев, заместник-председател на Руския съвет за сигурност, в своя публикация в приложението Telegram. Той определи думите на Тръмп за прекратяване на войната и за добрите му отношения с Русия като „баналности“.

„Той не може да спре войната. Нито за ден, нито за три дни, нито за три месеца. А ако наистина се опита, може да се превърне в новия Джон Ф. Кенеди“, допълни Медведев.

Обещанията на Тръмп за бърз край на войната в Украйна, дори такъв, който да осигури още територия за Москва, може да се окаже, че не е търсеният от Путин резултат.

„Той превърна войната в централен елемент на своя стремеж за власт и затова ще я води толкова дълго, колкото му е необходимо, колкото иска и колкото може“, смята Нина Крушчова.

Според политически анализатори Камала Харис би могла да допринесе за това войната да се води по-дълго, като удължи статуквото, което според Москва играе в нейна полза, тъй като решимостта на Запада да се противопостави на безмилостното настъпление на Русия отслабва. Като защитник на утвърдената външна политика на страната Харис също така неволно предлага на Путин оправдание за безкрайната му война срещу това, което той нарича „американска хегемония“.

Каквито и да са предпочитанията на Кремъл към двамата кандидати, руският лидер със сигурност смята, че Русия ще повлияе силно на резултатите на изборите. Американските разузнавателни и технологични експерти обвиниха Русия, че продължава да разпространява подвеждащи и манипулативни видеоклипове, както и друга дезинформация, целяща да повлияе на кампанията. Въпреки че голяма част от съдържанието е насочено към лагера на демократите, то изглежда има за цел да подкопае вярата в истинността на вота като цяло. Руските държавни медии описват предизборната кампания като нещо средно между цирк и военна зона. Ако Кремъл имаше възможност да гласува, няма съмнение, че щеше да гласува в полза на хаоса, поляризацията и разочарованието от американската демокрация. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments