От Българска агенция по безопасност на храните /БАБХ/ са отговорили на запитването, направено от Искра.бг след молба на животновъди и засегнати лица във връзка с констатираното огнище на чума по дребните преживни животни във Велинградско. Препубликуваме ги без редакторска намеса:
„Въпрос 1: „Защо има живо стадо, което кара или е изкарало чума?“
Клиничната изява и смъртността от дадено заболяване се проявяват в различна степен, в зависимост от вирулентността на причинителя, здравния статус на животното, породата, провеждано лечение и други.
Въпрос 2: „Какъв е процентът на смъртност при болестта?“
По научни данни смъртността от заболяването е между 10-90%. Смъртността от дадено заболяване е в зависимост от вирулентността на причинителя, породните различния, здравния статус на животните, провеждано лечение и други.
Въпрос 3: „Защо животните от стадото във Велинград нямат симптоми?“
В стадото животните са проявили клинични симптоми и смъртност. Свидетелство за това е провеждането на лечение в обектите от регистрирани ветеринарни лекари, включително и търсената помощ от собствениците от преподаватели в катедра „Ветеринарна микробиология, инфекциозни и паразитни болести“ при Тракйски университет – Стара Загора
Въпрос 4: „Има ли умрели животни, а ако няма – защо?“
При посещението на служители на ОДБХ-Пазарджик в обекта на 21.11.2024 г. е получена информация от собствениците, че в последните 10-15 дни са умрели 4 овце и 20 агнета. За същото от тяхна страна не са предостаевени записи, нито екарисажни бележки. В този период са наблюдавани и аборти. В допълнение, при извършени клинични прегледи са установени влажна кашлица и серозен и гноен ринит при част от животните. Не са наблюдавани умрели животни при посещението. При извършване на клинични прегледи от официални ветеринарни лекари на 27.11.2024 г. при повторното вземане на проби от стадото, са констатирани 6 броя овце с наднормена температура. При няколко животни са наблюдавани редки изпражнения и умърлушеност.
Въпрос 5: „В кои лаборатории са направени изследванията?“
Изследванията от първото и от второто пробовземане в стадото са извършени в Изпитвателна лаборатория „Екзотични и особено опасни инфекции“, Национална референтна лаборатория „Шап и чума по дребните преживни животни“ към НДНИВМИ, гр. София.
Въпрос 6: „Колко животни са умрели от чума по ДПЖ в Гърция?“
По данни, изнесени в презентация от Гърция в рамките на заседание на Постоянния комитет по растения, животни, храни и фуражи към ЕК, вследствие на заболяването чума по дребните преживни животни са умъртвени 37 861 животни. Отделно, в системата ADIS на ЕК е отбелязано, че при 4462 има клинични признаци (или около 12 %), и 527 са умрели (смъртност 1,5 %).“
Припомняме, че в края на ноември чума по дребните преживни животни бе установена в три стада с общо над 1700 животни, които се отглеждат съвместно във Велинградско. Това предизвика протести, като стотици излязоха и защитиха стадата.
НАЗ призовава за защита на местното земеделие и алармира: Споразумението ЕС-Меркосур може да навреди