Какво пречи на дипломатическите усилия за прекратяване на войната в Украйна?

1
72
Поражения в Харковска област
Поражения в Харковска област. Снимка: ДСНС України, Facebook

Руското нападение срещу Украйна не е просто непровокирана атака срещу суверенна държава, която води до ужасяващи разрушения и мъчения за цивилното население. Това е и най-голямата война в съвременната ера на дезинформацията, пише „CNN“.

Руският президент Владимир Путин и неговите говорители създават най-дръзката и безсмислена алтернативна реалност, свързана с който и да е конфликт през 21-ви век – такава, която прави безсмислени и безплодни настоящите дипломатически усилия, насочени към прекратяване на войната. Вчера например, руският външен министър Сергей Лавров заяви твърдо след проведени дискусии с украинския си колега в Турция, които очаквано не доведоха до успех, че Русия „не е нападала Украйна„.

Твърдението на Лавров не само е лъжа, както е известно на целия свят, но е и особено обидно, тъй като идва ден след ужасяващото руско нападение срещу детска и родилна болница в Украйна, което беше осъдено от много държави като военно престъпление. Времето на атаката съвпадна и с необоснованите твърдения на Москва, според които САЩ имат програма за биологично оръжие в Украйна, за която високопоставените лица във Вашингтон се опасяват, че може да послужи като претекст за използване на химическо или биологично оръжие от самата Русия срещу цивилни граждани.

Дезинформационната война отдавна е оръжие на руската държава. Москва раздуха множество конспиративни теории за свалянето на малайзийския самолет над Източна Украйна през 2014 г., което според света е било извършено от руска ракетна система. Друг пример за такава практика е интервюто, излъчено от руските държавни, в което двамата предполагаеми шпиони, обвинени в използването на нервнопаралитично вещество за отравянето на руски дезертьор в Англия през 2018 г., абсурдно твърдят, че са били в страната, за да посетят известната катедрала в град Солсбъри.

Сега обаче дезинформационната офанзива достигна нов връх във войната срещу Украйна, която руският президент Владимир Путин лъжливо оправда, като заяви, че страната трябва да бъде „денацифицирана“ и няма право да съществува като независима държава. Фразата е особено язвителна, като се има предвид, че украинският президент Володимир Зеленски е евреин, а както е известно, стотици хиляди украински евреи са били убити от нацистите по време на Втората световна война. Руските държавни медии целенасочено представят руснаците като жертви на войната и отразяват инвазията като опит за освобождаване на украинското население, въпреки че бомбите и ракетите поразяват невинни граждани.

Това е подход, който носи многобройни ползи за Москва. Разпространената информация може да бъде използвана като прикритие за жестокости и потенциални военни престъпления като нападението срещу родилната болница. Дезинформацията също така е част от фалшивия разказ на Кремъл за характера на войната, че Путин е жертвата, което се втълпява умишлено на руснаците от държавните медии. Твърденията на Русия може да са абсурдни, но те намират своята аудитория сред любителите на теориите на конспирацията в социалните медии и могат да бъдат използвани от пропагандаторите, дори в западните страни, за да поставят под съмнение надеждността на лидерите, които изграждат единен фронт срещу Москва.

Неоснователните твърдения на Русия за инвазията в Украйна може би имат за цел да отклонят вниманието от самата нея и от Европа от стратегическата и икономическата катастрофа, в която се превърна атаката. Високопоставени лица на американското разузнаване заявиха във Вашингтон вчера, че въпреки че е направил много грешна оценка на конфликта, от Путин се очаква да го изостри, тъй като от политическа гледна точка не може да си позволи да признае, че е загубил.

Кампанията за дезинформация също така прави невъзможно постигането на реален напредък в дипломатическите усилия между страните, тъй като няма общо определение на реалността, на което да се базират дискусиите. Това ще бъде проблем, ако в някакъв момент западните лидери се опитат да изградят т. нар. дипломатически отклонения, които Путин би могъл да използва, за да излезе от конфликта, без да загуби същността си. Въпреки че, предвид умението му да създава фалшиви реалности, руският лидер вероятно би могъл просто да обяви, че е извоювал победа в Украйна, макар че за всеки извън Русия би било очевидно, че той прикрива поражението си.

Очевидното съществуване на Путин в паралелна версия на реалността също може да има опасни последици, тъй като изглежда, че то обуславя вземането на много важни решения. Някои западни лидери и експерти се опасяват, че руският президент може да се окаже затворен в свят на фалшива информация, подавана от разузнавателните му служби, което може да го накара да изостри конфликта – не само срещу Украйна, но и срещу Запада.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Бесен
Бесен
2 години по-рано

„Кампанията за дезинформация“, се води и поддържа от такива помияри като теб, които пишат лъжа, след лъжа и повтарят всичко, което им се каже от т.н. Запад. Същия тоя Запад, който търси ОМУ в Ирак и не ги намери, но пък екзекутира държавния им глава; ами Либия и Кадафи, Сирия, Сърбия и Косово? Това да не беше дело на Русия? Кои страни е нападнала Русия от !945г насам?
Статиите, които пишеш, са чисти лъжи и пълна помия.