Руското правителство внесе редица законопроекти в Държавната дума за повишаване на стабилността на икономиката в условията на санкции, съобщават от ведомството.
Направени са редица промени в Данъчния кодекс, които позволяват:
- освобождаване на гражданите от плащане на данък върху доходите върху депозити над 1 милион рубли;
- разширяване премахването на данъка върху доходите на физическите лица и заплащането на данъци върху доходите от депозити за 2021–2022 г.;
- освобождаване от данък доходите на гражданите от спестявания върху лихви за ползване на привлечени средства през 2022–2023 г.
Акценти в промените са: коригиране на начисляването на увеличения данък върху автомобилите; освобождаването на хотелиерския бизнес от данък добавена стойност за 5 години; както и законопроектът за регулиране на допускането на чуждестранни лекарства на руския пазар, който включва продажба на чуждестранни лекарства в чуждестранни опаковки с етикет на руски език.
Предприети са и мерки за подкрепа за гражданската авиация, морския и вътрешния воден транспорт, както и железопътния и автомобилния транспорт, изправени пред санкционен натиск от западните страни
В документа се предлага да се регистрират правата върху чуждестранни самолети, наети от руски компании, и да им се издават руски сертификати за летателна годност, да се ограничи влизането на чуждестранни кораби и да се отложи сертифицирането на оборудване за транспортна сигурност.
Изготвен е проект на закон за опростяване на регистрацията на чуждестранни компании в специални административни райони, както и такъв за подкрепа на строителната индустрия под санкции.
Предлага се отмяна на някои процедури и намаляване на времето за разглеждане на документи, ускоряване на предоставянето на парцели за строителство, гарантиране на продължаване на съществуващите договори за наем и опростяване на регистрацията на права върху построени съоръжения.
Очаква се подновяване на механизма на специални инвестиционни договори формат 1.0 /SPIC 1.0/, както и възможност за преглед на условията на съществуващи договори, включително удължаване на срока им от 10 на 12 години.
Одобрено е и разширяване на списъка с продукти, които са разрешени за производство и преработка на територията на специални икономически зони.