Какво представлява зеленият водород и защо е обявен за чисто гориво?

0
570
Водород, водорода
Водород. Снимка: Пиксабей

Зеленият водород се рекламира в цял свят като чисто енергийно решение, което има потенциал да премахне въглеродните емисии от сектори, които обичайно генерират голямо количество вредни емисии, като транспортът и промишленото производство, пише “Associated Press”.

По-рано тази година ръководеният от Индия Международен соларен алианс откри Център за иновации в областта на зеления водород, а самата Индия одобри отпускането на 2,3 млрд. долара за производството, използването и износа на зелен водород. Очаква се темите за глобалното сътрудничество в областта на производството и доставките на този вид алтернативен енергиен източник да бъдат обсъдени подробно от лидерите на страните от Г-20 по време на срещата им на върха тази седмица в Ню Делхи.

Какво е зелен водород?

Водородът се получава, като се отделя от други елементи в молекули, в които се среща. Например при водата – добре позната с химическия си символ H20, или просто казано два водородни и един кислороден атом, може да бъде разделена на тези свои съставни атоми чрез процеса електролиза.

Водородът се произвежда активно и се използва в големи мащаби вече от над век насам, главно за производство на изкуствени торове и пластмаси, както и за пречистване на петрол. За производството му се използват предимно изкопаеми горива, особено природен газ. Когато обаче производството се извършва чрез възобновяема енергия, съответно полученият водород е зелен водород.

Според анализатори се очаква световният пазар на екологичен водород да се разрасне, генерирайки печалби в размер на 410 млрд. долара до 2030 г., което ще бъде двойно повече сегашния му капацитет. Критиците обаче твърдят, че горивото невинаги е „жизнеспособно“ в голям мащаб, а „зелените“ му качества се определят от източника на енергия, използван за производството му.

За какво може да се използва зеленият водород?

Зеленият водород може да има разнообразни приложения в индустрии като производството на стомана, бетонхимикали и торове. Той може да се използва и за производство на електроенергия, като гориво за транспорта и за отопление на домове и офиси. Днес водородът се използва предимно при рафинирането на петрол и производството на торове. Въпреки че петролните продукти не биха имали приложение в свят без изкопаеми горива, емисиите от производството на торове – необходими за отглеждането на редица култури, които изхранват света, могат да бъдат намалени чрез използването на зелен водород.

Франсиско Бошел, енергиен анализатор в Международната агенция за възобновяема енергия в Абу Даби, е оптимист по отношение на ролята на зеления водород в прехода към чиста енергия, особено в случаите, когато енергията от възобновяеми източници като слънцето и вятъра не може да се съхранява лесно и да се използва чрез батерии – като при авиацията, корабоплаването и някои промишлени процеси. Според експерта летливостта на водорода, който е силно запалим и изисква специални тръбопроводи за безопасно транспортиране, означава, че по-голямата част от зеления водород вероятно ще се използва близо до мястото, където е произведен.

Има ли съмнения относно използването на зеления водород?

Според доклад на Комисията за енергиен преход – коалиция от енергийни лидери, ангажирана с целите за постигане на нулеви нетни емисии до 2050 г., лесната запалимост на водорода и проблемите, свързани с транспортирането му, ограничават използването на този елемент в някои сфери, като например жилищното отопление.

В доклада се посочва, че водородът е по-малко ефективен в сравнение с директната електрификация, тъй като се губи част от енергията, когато възобновяемите източници се преобразуват във водород и след това водородът се преобразува отново в енергия. В анализа се изтъква и големият потенциал на водорода като алтернатива на батериите за съхранение на енергия в голям мащаб и за дълъг период от време.

В други проучвания обаче се поставят под въпрос високите производствени разходи, инвестиционните рискове, по-голямата нужда от вода в сравнение с други чисти енергийни източници и липсата на международни стандарти, която възпрепятства изграждането на глобален пазар на водород.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments