Какво разкрива за крайнодесния екстремизъм в Европа тайник за оръжия, открит в къщата на заподозрян неонацист?

0
17
Тероризъм, оръжие
Снимка: Pixabay

Миналия месец австрийската полиция е направила забележително откритие. При обиск на къща в град Баден е бил открит арсенал от оръжия, 1200 кг боеприпаси, както и нацистки атрибути и голямо количество барут. Иззети са общо около 50 оръжия, включително автомати и пушки. Според изявление на полицията къщата е собственост на 53-годишен мъж, който е заподозрян в извършване на националсоциалистически нацистки дейности, включително споделяне на множество файлове със смущаващо съдържание в интернет форуми.

По повод полицейската операция министърът на вътрешните работи Карл Нехамер заяви: „Последователните действия срещу десния екстремизъм са не само част от историческата ни отговорност, но и явна защита на нашето демократично съвместно съществуване в Австрия“.

Това не е първата акция, насочена срещу предполагаеми неонацисти в Австрия през тази година. През юли полицията конфискува автоматични оръжия и ръчни гранати при координирани акции срещу банда мотоциклетисти, чийто лидер е планирал да създаде „бойна група на почтените„, която да „срине системата„. Както е известно, насърчаването на нацизма е престъпление в Австрия.

Най-известната съвременна неонацистка фигура в страната е Готфрид Кюсел, който през 2013 г. беше осъден на девет години затвор за разпространение на нацистки идеи онлайн, като това е втората му присъда.

Неонацистката дейност в Европа често се свързва с банди, придвижващи се чрез мотоциклети, организирана престъпност и футболни фенове. Според властите австрийските неонацистки активисти често се свързват с влиятелни фигури в Германия, тъй като се възприемат като част от по-мащабния германски райх. След изземването на друг арсенал от оръжие в края на 2020 г., вътрешният министър Нехамер сподели открито, че има връзка между голям брой арестувани австралийски граждани и крайнодесни пропагандисти, базирани в Германия, както и между организираната престъпност и трафика на наркотици.

В Австрия, както и навсякъде другаде в Европа, неонацистката пропаганда включва агресивни прояви както на антисемитизъм, така и на антимюсюлмански расизъм. Данни от мащабно проучване сочат, че 12% от хората на възраст между 18 и 34 години в страната са заявили, че никога не са чували за Холокоста. Австрия е и нацията с най-голям брой участници в проучването – четирима от всеки 10 възрастни граждани, които са заявили, че знаят „съвсем малко“ за Холокоста.

Една трета от австрийците (32%) смятат, че евреите имат твърде голямо влияние върху бизнеса и финансите по света в наши дни, което според тях е отражение на дългогодишните антисемитски идеи. Австрия се бори с наследството на антисемитизма и по други начини. Вече почти десетилетие една статуя във Виена е в центъра на тази смутна история. Тя е олицетворение на Карл Люгер, кмет на града в началото на 20-ти век.

Според историческите данни Лугер се е възползвал от антиеврейските настроения при кандидатстването си за поста, подчертавайки християнското и германското превъзходство, както и възхитата си от фигурата на Адолф Хитлер. Бронзовата статуя, висока четири метра, е обезобразена, но все още стои на видно място на един от площадите във Виена. Една от групите, ангажирани сериозно с каузата за защита на статуята, е „Identitäre Bewegung Österreich“  – австрийският клон на влиятелно европейско движение с крайнодясна идеология, известно под името „Identitarian“. Лидерът Мартин Зелнер лично е посетил мястото, където се намира статуята, след като тя е била надраскана с думата „Срам„. Той е водеща фигура в движението, като защитава ревностно своите възгледи, противопоставяйки се на масовата миграция и настоявайки Европа да има хомогенна бяла и християнска идентичност.

През 2018 г. австрийските власти са преследвали него и още 16 души, обвинявайки ги в използването на реч, насърчаваща омразата, и участие в престъпни организации. След съдебното дело, предизвикало широк обществен отзвук, те са били оправдани. Зелнер отново стана обект на внимание миналата година, след като близо 40 000 души посетиха митинг в Берлин през август, за да протестират открито срещу ограничителните мерки, свързани с пандемията, както и срещу настоящия модел на управление на страната. Събитието се отличи с големия брой крайнодесни групи, които се включиха в него и с преклонението пред тогавашния президент на САЩ Доналд Тръмп. Тогава Зелнер чрез свое видеопослание се обърна към протестиращите, като ги призова да мобилизират „голяма, патриотична маса„, която да се бори с „мащабната стратегия“ на глобалните елити.

През последните години в в Германия, и в Австрия фракциите с крайни възгледи говорят за „Деня Х“ – апокалиптична фантазия, според която демократичните институции ще се сринат под вълна от насилие и ще бъде формирана нова неонацистка държава. Това е постоянна тема сред членовете групата „Nordkreuz“ – германска група от крайнодесни екстремисти, сред които има полицаи и бивши войници. Друга такава група е „Revolution Chemnitz“, която планира нападение, целящо да ускори „повратна точка в историята“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments