Какво се случва с българските реки?

0
145
Боклуци
Снимка: Pixabay

“Основният проблем, за който информираме вече толкова години, е това, че нашите реки са свръхексплоатирани. Вследствие на човешката дейност на различни производство реките ни са изключително силно замърсени.“ Това коментира пред „БНР“ инж. Филип Пенчев от WWF България.

Според него е доста голям броят на мъртвите реки в България, онези, в които вече няма живот. Данните достигат до плашещите 50% от всички водоеми, разположени на територията на страната.

В коритата на тези водни басейни текат и различни замърсители като например тежки метали, попаднали там вследствие на минното дело. Освен от него, боклуците идват и от различните производства в промишлеността. В реките можем да установим и изливащи се отпадъчни води, които не са успешно почистени, а те оказват не по-малко негативно влияние върху качествата на водния басейн.

Инж. Филип Пенчев не пропусна да разкаже за редица получени сигнали от граждани, които редовно алармират за констатирани аномалии, резултат от човешка намеса, около устията на реките.

Въпреки обработените и препратените нататък по веригата отговори от РИОСВ, най-често проверката, която се предприема, става дни след въпросния сигнал. И както добре ни е известно, „реките са динамична система, водата тече и това, което наблюдаваме сега, след два-три дена се намира надолу по течението или вече се е оттекло“. Следователно нерядко проведеният контрол стига до извода, че нарушение няма, пояснява специалистът.

Как е възможно положението да бъде овладяно в полза на природата?

Нужно е държавата да си свърши работата, прилагайки законите за опазване на водните ресурси. Експертът намира родното законодателство за доста добро „поне на хартия“, защото„прилагането е слабо“.

Положителното в ситуацията е, че е напълно възможно една мъртва река да бъде възстановена, обнадежден е инж. Филип Пенчев. Зависи все пак от някои допълнителни условия като вида на самия басейн, както и теченията в него. Теоретично обаче, ако бъдат прекратени дейностите, които спомагат за замърсяването, премахнат се преградни съоръжения, осуетяващи свободното вървене на водата, то в рамките на 1-2 години резултатите ще бъдат налице.

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments