Очаква се посещението на министър-председателя на Индия Нарендра Моди във Вашингтон, което той предприе вчера, да намали зависимостта на Индия от Москва по отношение на оръжията, икономическите отношения и технологиите, тъй като Делхи и Вашингтон се опитват да укрепят партньорството си в рамките на „Четворката“, която включва също Япония и Австралия, за да ограничат нарастващата агресия от страна на Китай, предава „APNews“.
От години насам Индия счита Русия за доказан свой съюзник от епохата на Студената война, с когото поддържа влиятелно сътрудничество в областта на отбраната, петрола, ядрената енергетика и космическите изследвания. Това партньорство обаче се влоши, след като Москва започна да развива по-близки отношения с основния съперник на Индия – Китай, заради войната срещу Украйна.
Как Индия изгради отношенията си с Русия?
Индия започна да изгражда стабилни отношения с някогашния Съветски съюз в средата на 50-те години по време на Студената война, след което укрепи тези отношения заради конфликтите с Пакистан. Съветският съюз помогна да се посредничи за прекратяването на огъня между Индия и Пакистан, за да се сложи край на войната от 1965 г., която избухна по повод контрола над спорната хималайска територия Кашмир. След това, по време на войната на Индия с Пакистан през декември 1971 г., Съветският съюз използва правото си на вето, за да подкрепи Индия в Организацията на обединените нации, докато САЩ наредиха на оперативна група в Бенгалския залив да подкрепи Пакистан.
През август 1971 г. Индия и Съветският съюз подписаха договор за мир, приятелство и сътрудничество. След разпадането на Съветския съюз този договор беше заменен с индо-руски договор за приятелство и сътрудничество през януари 1993 г.
Каква е позицията на Индия по отношение на войната на Русия в Украйна?
От началото на инвазията в Украйна през февруари 2022 г. до момента Индия се въздържа да критикува пряко Русия и руския президент Владимир Путин. Изправен пред натиска на Съединените щати и европейските държави, през септември министър-председателят Нарендра Моди се обърна към Путин с думите: „Днешната епоха не е епоха на война“. Тогава той изтъкна, че демокрацията, дипломацията и диалогът са запазили света цял.
Моди и Путин се срещнаха през септември в кулоарите на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество в узбекистанския град Самарканд, за да обсъдят редица ключови въпроси.
Зависима ли е Индия от оръжията на Русия?
Индия започва да проявява интерес към съветските оръжия след кървавата си война с Китай през 1962 г. В началото на 90-те години на ХХ век СССР доставяше около 70% от оръжията на индийската армия, 80% от системите на военновъздушните сили и 85% от платформите на военноморските сили. През 2004 г. Индия купи от Русия първия си самолетоносач – INS Vikramaditya. Самолетоносачът е служил в бившия Съветски съюз, а по-късно в руския флот.
Понастоящем индийските военновъздушни сили разполагат с над 410 съветски и руски изтребители, включващи комбинация от вносни и лицензно произведени платформи. Инвентарът на Индия от военно оборудване, произведено в Русия, включва също подводници, танкове, хеликоптери, подводници, фрегати и ракети.
През последните години Индия постепенно намалява зависимостта си от руското оръжие и диверсифицира оръжейните си поръчки, като купува повече от страни като САЩ, Израел, Франция и Италия. Според експерти обаче може да отнеме 20 години, за да се преодолее напълно зависимостта на Индия от руските доставки и резервни части.
Какви са отношенията на Индия със САЩ и Европа?
Индия, която разполага с втората по големина армия в света, четвъртите по големина военновъздушни сили и седмия по големина флот, се опитва да се превърне в център за производство на продукти в областта на отбраната. Проблемът обаче е, че тя не разполага с надеждна индустриална база за военно оборудване.
Понастоящем Индия се стреми да придобива нови технологии и да намали зависимостта си от вноса от Европа и други развити икономики. При управлението на Доналд Тръмп САЩ и Индия сключиха сделки в областта на отбраната на стойност над 3 млрд. долара. Двустранната търговия в областта на отбраната нарасна от почти нулева през 2008 г. до процъфтяваща на стойност 15 млрд. долара през 2019 г. В резултат на това бяха закупени морски патрулни самолети с голям обсег, ракети и безпилотни летателни апарати. Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин обсъди подобряването на партньорството с Индия по време на посещението си в Ню Делхи в началото на юни.
Темата за съвместно производство и изработване на двигатели за бойни самолети, бойни машини за пехотата, гаубици и прецизни боеприпаси беше обсъдена през май по време на среща на Групата за отбранителна политика между САЩ и Индия във Вашингтон. Очаква се решението да бъде обявено в рамките на посещението на Моди във Вашингтон.