От години насам Мали се бори с ислямистки бойци и сепаратисти и заради това преди време страната се обърна към наемниците от групировката „Вагнер“ с молбата да гарантират сигурността на местно ниво. Сега обаче, когато лидерът на групировката е обявен за мъртъв, а мироопазващите сили на ООН я напускат, държавата е изправена пред криза, съобщи “BBC” .
Ферас Килани от “BBC” споделя, че пътувал до опасния северен пустинен регион. Той е единственият международен журналист, който се е осмелил да отиде там през последната година, за да се срещне с хора, които са в изключително тежко положение. Той разказва, че в една късна вечер, когато той е екипът му са разпънали лагера си и са запалили огън, за да си приготвят вечеря, неочаквано са чули силен рев на мотоциклет, управляван от местен мъж. Миг след това те са чули многократно звука от щракане на оръжие. Чужденците са били в компанията на група сепаратисти туареги, които са казали на мъжа с мотоциклета да продължи напред. Веднага след като той тръгнал, домакините обяснили на Ферас, че той е екипът му също трябва да напуснат незабавно. После станало ясно, че е твърде рисковано да останат там, тъй като въпросният мъж е бил разузнавач на местна група, свързана с „Ал Кайда“.
Тази част от Северно Мали е извън контрола на правителството и се управлява от групировки, съставени от туарегски сепаратисти и ислямски екстремисти, свързани с „Ал Кайда“. Отделните групировки не се разбират толкова добре помежду си, но са постигнали известно съгласие да не си пречат взаимно. Въпреки това, журналистът споделя, че напрежението и страхът, които е изпитал в онази нощ, отразяват задълбочаващата се криза в цялата страна, която все повече затъва в беззаконие и хаос.
Понастоящем правителството не поддържа особено стабилни отношения с международните мироопазващи сили, а вместо това разчита на руската групировка „Вагнер“ за опазване на своята сигурност. Сега обаче се смята, че известният лидер на наемниците Евгений Пригожин е загинал в самолетна катастрофа, което поставя под въпрос операциите в региона и поражда опасения, че Мали е в още по-несигурно положение.
Руски интереси
Мотивацията на групата „Вагнер“ да оказва помощ в региона е поставена под въпрос от страна на експерти и редица държави. Правителството на САЩ например я обвинява, че управлява тайно мини за добив на злато и диаманти в други африкански държави, като твърди, че тя е „дестабилизираща сила“, която се интересува главно от печалба от природни ресурси.
Няколко дни преди самолетната катастрофа в Русия Евгений Пригожин се появи във видеоклип, който подсказва, че се намира в Африка. “BBC” не успя да провери къде точно е заснет видеоклипът, но в него лидерът казва, че групировката прави Африка „по-свободна“ и че „Вагнер“ проучва полезни изкопаеми, както и че се бори с ислямистки бойци и други престъпници.
Благодарение на стотици обекти за преработка на злато и други ценни ресурси, пръснати на територията на в цялата страна, Мали успява да произвежда над 60 тона злато годишно, което я прави един от петте най-големи износители на благородния метал в Африка. Местни групировки се опасяват, че наемниците на „Вагнер“ могат да се опитат да поемат контрола над местната златна индустрия. Ако наистина се случи, неизменно ще се стигне до кръвопролития.
Регионална заплаха
ООН предупреждава, че през последната година заплахата от джихадистки групировки се е увеличила в Мали, Нигер и Буркина Фасо. И в трите държави бяха извършени военни преврати, като гражданските правителства бяха свалени от власт в Буркина Фасо през 2022 г., а в Нигер през юли тази година.
И тъй като бъдещето на „Вагнер“ вече е несигурно, не е ясно доколко Мали все още може да разчита на групировката за опазване на сигурността си. Ако ситуацията в страната се влоши още повече, това може да доведе до верижен ефект, който пък на свой ред да доведе до по-дълбока нестабилност в региона.