На фона на нарастващото напрежение около ситуацията в Украйна, американският вестник „The Washington Post“ публикува статия, в която се обсъжда възможността и последиците от ядрена експлозия в Космоса. Статията разглежда какво би могло да се случи, ако Русия реши да взриви ядрена бомба в орбита около Земята.
През 1962 г. Съединените щати провеждат тестова ядрена експлозия в Космоса, наречена Starfish Prime. Експлозията на бомбата с мощност 1,4 мегатона създава мощен електромагнитен импулс /EMP/ и освобождава радиационен пояс, който обгръща Земята за месеци. Тази експлозия изважда от строя 1/3 от 24-те сателита в орбита по това време, повреди електрическата мрежа и извади от строя уличното осветление на Хаваите. Интензивните изблици на светлина осветяват голяма част от Тихия океан.
Ядрена експлозия в Космоса би създала ярка светлина, осветявайки огромна част от космоса и Земята, подобно на Starfish Prime. Мощен EMP би повредил или унищожил електрониката на голямо разстояние от мястото на експлозията, засягайки многобройни сателити. Освобождаването на радиация би създало опасен пояс от радиация около Земята, който би повлиял на функционирането на сателитите. Експлозията би създала голямо количество космически отломки, които ще се движат с висока скорост и могат да повредят или унищожат други сателити в орбита.
Ядрена експлозия в Космоса би могла да повреди или унищожи голям брой сателити, което би засегнало комуникационни, навигационни, метеорологични и военни системи. Това би довело до загуба на интернет услуги, GPS навигация, телевизионно излъчване и други критични функции. Създаването на космически отломки би могло да доведе до синдром на Kessler, при който сблъсъци между отломки и сателити ще създадат още повече отломки, правейки орбитата около Земята неуправляема и опасна за бъдещи космически мисии.
EMP би могъл да повреди електрическите мрежи на Земята, изваждайки от строя трансформатори и други важни компоненти, което би могло да доведе до мащабни прекъсвания на електрозахранването. Екипажите на космическите станции и бъдещите космически мисии ще бъдат изложени на по-високи нива на радиация, което може да застраши тяхното здраве и да изисква допълнителни мерки за защита.
Ядрената експлозия в Космоса би имала катастрофални последствия, засягайки глобалната сателитна инфраструктура и ежедневието на хората на Земята. Това би довело до сериозни икономически, технологични и социални последствия, като върне технологичния прогрес назад с десетилетия и направи космическите мисии много по-опасни. Във време на нарастващо напрежение, въпросът за предотвратяване на използването на ядрени оръжия в космоса става още по-важен за запазване на глобалната сигурност и стабилност.
Владимир Путин поздрави Масуд Пезешкиан за избирането му за президент на Иран