Какво спира изграждането на протонен център за лечение на онкозаболявания в Бургас?

0
307
Протонен ускорител
Протонен ускорител. Снимка: Скийншот от видео

Протонната терапия е изключило прецизно и много щадяща неинвазивна форма на лечение на рак. Тя е по-прецизна и щадяща спрямо стандартното лъчелечение и затова е особено подходяща при онколечението на деца. В момента тя не е достъпна у нас и български пациенти търсят възможности за лечение в чужди клиники. Изграждането на протонния център е от стратегическо значение за страната ни. Дозите радиация – поносими за възрастните, са абсолютно непоносими за децата, което е още един от ключовите фактори за избора на протонен ускорител.

Протоните са субатомни частици с положителен заряд, които могат да бъдат манипулирани и контролирани за спиране и предаване на радиация директно на тумор, пътувайки не по-далеч от външната туморна стена. Това е особено полезно за онези, които са уязвими от радиация или са получили предишна такава към или непосредствено до съседната зона, която трябва да се третира.

Точно протонният ускорител беше основна тема преди седмици във финансовото и здравното министерство. Причината е, че министърът на финансите Асен Василев обяви, че България е изтървала срока за финансиране по Плана за възобновяване и резистентност. Финансовият и здравният министър Христо Хинков уточниха, че проектът за протонен център може да се изпълни с други средства, например с пари от бюджета. Проф. Хинков е изложил аргументите си пред Асен Василев защо е важно да има протонен център, но крайното решение за отпадането на проекта е на финансовото министерство поради неговото забавяне.

Забавянето идва и от неговата сложност – къде точно да бъде изграден, и в съчетание с честите смени във властта през последните две години. Изграждането на протония център има много специфични изисквания от гледна точка на земетръсност, стабилност, подпочвени води, надземна, подземна част.

Факторите, взети предвид и аргументирани в т.нар. „Бургаски проект“, са анализирани и подкрепени от Камарата на архитектите и Съюза на архитектите.

Премиерът акад. Николай Денков от своя страна каза на заседание в Министерски съвет:

„Никой не се е отказал от плана за протонния ускорител, само че той се движи с към година забавяне. Има прецизна дата – края на 2026 година, за довеждане докрай на всички планове, които ще се финансират по Плана за възобновяване и резистентност. Проектът за протонния център е комплициран и рискът да не се осъществя до тогава към този момент е доста непосредствен до 100%. Не можем да рискуваме.“

Политически представители от различни парламентарни групи от Бургас също се обединиха за изграждането на протонен ускорител за лечение на ракови заболявания в морския град. Те подчертаха, че това може да стане с европейски средства по Плана за възстановяване и устойчивост /ПВУ/, тъй като група от учени са разработели проекта за Бургас. Той е одобрен от местния Общински съвет преди година. Областният управител на града Пламен Янев също е подел инициативата за реализирането на този протонния център. Припомняме ви, че предишният областен управител проф. Мария Нейкова беше изпратила преди година готовия проект до служебния здравен министър, с което изразява подкрепа на бургаския проект.

Онкологично болни деца от цялата страна ще могат да бъдат лекувани чрез модерното медицинско съоръжение, което е предпоставка за превръщането на морския град в съвременен здравен център в областта на детската онкология. Апаратурата е сред най-модерните в света за борба с коварната болест. Но е и относително скъпа – в случая около 60 млн. лева. Това е определената цена за бургаския проект.

По темата от Искра.бг разговаряхме с д-р Веселин Джендов. Той е хирург, почетен член на научното дружество по клетъчна биология, експерт към Римския университет „Сапиенца“ по европейска програма за физически фактори  – за радон и фини прахови частици и връзката им с рака и болестите на белия дроб. Той е един от учените, участващи и координиращи бургаския проект за прототен ускорител. Д-р Джендов подчерта, че има внесен напълно аргументиран и подробен план за реализацията на този проект, който е бил одобрен от местната власт, но не е стигнал до съответните министерства, за да се реализира.

д-р Веселин Джендов
д-р Веселин Джендов. Снимка: д-р Веселин Джендов

Според него е несериозно в Бургас да се направи детска болница, която да обслужва Бургаски, Ямболски и Сливенски окръг, без да има протонен ускорител, тъй като вече има утвърдени детски клиники в Старозагорския и Варненския медицински факултети.

„Никъде няма отделение по „Детска онкология“, отговарящо на високите световни стандарти. В България е нужна детска болница с протонен ускорител за онкоболни деца. Комплексната специализирана помощ за най-малките пациенти е сериозен проблем. Затова сега имаме един изключителен шанс за изграждането на детско здравно заведение в Бургас с възможност да е оборудвано с протонен ускорител за лечение на онкоболни деца“, посочи д-р Джендов, знаещ в детайли и научен аспект този проблем. Той обясни ползите от апарата:

„За солидни тумори – в мозъка, в окото, в гръбнака, няма друго по-безопасно лечение. Почти цялата енергия от облъчването с протонния ускорител се отправя към тумора. Това е радиологична апаратура, която облъчва с поток от ускорени протони, които отдават почти цялата енергия, където е фокусиран този лъч без да уврежда. Децата са много по-малко толерантни към страничните повреди от облъчване. С този протонен ускорител могат да бъдат лекувани деца от цялата страна. Това е от огромна полза за българското здравеопазване.“

Д-р Джендов подчерта, че малко над 20-25 милиона евро струва апаратът. Той е категоричен, че при готов проект, финансирането може да стане и чрез европейски програми и ще се спестят милиони. Според него бургаският проект, изпълнява всички изисквания за изграждането на протонен център в морския град.

Протонната терапия увеличава многократно възможностите за пълно унищожение на туморите в централната нервна система /ЦНС/, при която се достига до над 90% пълно излекуване, тоест близо до пълното унищожение на тумора в тялото. Подобно съоръжение има само на 25 места в Европа към 2022 година. Ако се изгради в България, ще е първото на Балканския полуостров.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments