Какво трябва да знаем за конфликта между Израел и „Хизбула“?

Изглежда, че двете страни вървят към тотална война, която може да придобие далеч по-мащабни размери

0
28
'Хизбула", флаг. Снимка: wikimedia commons
Снимка: wikimedia commons

След седмица на сериозна ескалация на дългогодишния конфликт между Израел и „Хизбула“ изглежда, че двете страни вървят към тотална война, която може да придобие далеч по-мащабни размери, пише „BBC“

След няколко дни на интензивни въздушни удари срещу Бейрут и целия Южен Ливан Израел обяви, че армията му е започнала „ограничени, локализирани и целенасочени наземни атаки“ срещу „Хизбула“. В петък Израел нанесе съкрушителен удар на шиитската ислямистка групировка, като отне живота на нейния лидер Хасан Насрала при атака в южните предградия на Бейрут. Израел премина в настъпление след почти едногодишни трансгранични военни действия, предизвикани от войната в Ивицата Газа, заявявайки, че иска да осигури безопасното завръщане на жителите на пограничните райони, които са били разселени принудително от нападенията на „Хизбула“. Въпреки че към момента силата на групировката е отслабена, тя не е окончателно победена. Бойците продължават да изстрелват активно ракети към Северен Израел, като се смята, че те все още разполагат с огромен арсенал от ракети с голям обсег.

Израел започва сухопътна операция в Южен Ливан

В изявление, публикувано от Израелските сили за отбрана в 02:00 ч. местно време тази сутрин, Израел потвърди това, което се очакваше от всички, а именно, че започва сухопътна инвазия през границата в Ливан. Според изявлението планираните цели са разположени в села в близост до границата и представляват непосредствена заплаха за израелските общности в Северен Израел.

Тази информация беше предшествана от присъствието на израелски танкове в близост до ливанската граница и мобилизацията на резервисти. Твърди се, че ръководителят на Северното военно командване подкрепя създаването на буферна зона в Южен Ливан, която да елиминира бойците и инфраструктурата на „Хизбула“ от границата и да позволи на Израел да върне 60 000 цивилни жители в домовете им, след като са били евакуирани преди почти година. Неотдавна американските медии съобщиха, че малки екипи от израелски командоси са извършвали кратки набези през границата.

Усилията за деескалация на конфликта са неуспешни

Президентът на САЩ Джо Байдън приветства убийството на Хасан Насрала. Кореспондентът на Държавния департамент на „BBC“ Том Бейтман обаче изтъкна, че решението на Израел да ескалира рязко конфликта с „Хизбула“ нанася потенциално фатален удар върху цялата му стратегия от последните 11 месеца. Въпросната стратегия е насочена към опитите да се прекрати войната в Газа, която обхваща региона.

Байдън заяви, че САЩ ще засилят отбранителната си позиция в Близкия изток, а Пентагонът предупреди подкрепяните от Иран бойци да не се опитват да използват този момент за нападение на американски бази. Въпреки предишните опити на САЩ да повлияят на израелския лидер и да склонят групировката към примирие, Нетаняху даде ясен знак, че ще действа както намери за добре, независимо от натиска на Вашингтон.

„Хизбула“ и Иран обмислят как да реагират

В своя реч, отправена вчера, заместник-лидерът на „Хизбула“ Наим Касам определи настоящите ракетни атаки срещу Израел като „минимума“ и заяви, че групировката „ще излезе победител“ след израелска сухопътна офанзива.

Групировката все още разполага с хиляди бойци, много от които са ветерани от гражданската война в съседна Сирия, както и със значителен арсенал от ракети, много от които с голям обсег и прецизно насочване, които могат да достигнат лесно Тел Авив и други градове. Кореспондентът на „BBC“  по въпросите, свързани със сигурността, Франк Гарднър сподели, че в редиците ѝ ще има натиск да използва тези ракети, преди да бъдат унищожени, но масово нападение срещу Израел, при което загиват цивилни, може да предизвика опустошителен отговор.

Убийството на Насрала също така е огромен удар за Иран, тъй като на практика поразява сърцето на регионалната мрежа от съюзнически, тежко въоръжени бойци, известна като „Ос на съпротивата“, която е ключова за стратегията му за възпиране на Израел. В неделя израелски самолети нанесоха удари по инфраструктурата в йеменския пристанищен град Худайда, който се намира на брега на Червено море, в отговор на неотдавнашните ракетни и безпилотни атаки, извършени от подкрепяното от Иран движение, известно като хути. Иран би могъл да призове хутите и други групировки да засилят нападенията си както срещу Израел, така и срещу базите на САЩ в региона, но каквато и стратегия да избере, той вероятно ще подходи така, че да не предизвика регионална война, която да привлече САЩ, тъй като не би могъл да я спечели.

Радев за завода за бронирани машини в Бургас: Важно събитие за икономиката ни и за националната ни сигурност

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments