Какво трябва да знаете за коронавируса, ако сте бременна?

0
491
Бременна
Снимка: Pixabay

Едно от най-големите притеснения за COVID-19, заболяването, причинено от новия коронавирус през 2019 г., е как инфекцията засяга бременни жени и техните неродени деца, пише „Healthline“.

Въпреки че доказателствата са изключително ограничени, ранните изследвания показват, че вирусът не може да бъде предаден в утробата. И все пак, след разпространението на съобщенията този уикенд, че новородено във Великобритания e дало положителна проба за COVID-19, моменти след раждането му, вече е ясно, че имаме нужда от повече данни за болестта, преди да се направят каквито и да било заключения.

Сега ще разгледаме фактите, които знаем за заболяването и ще засегнем някои от най-важните въпроси, които хората имат за COVID-19 и бременността.

Може ли  вирусът да се предаде на плода, който нося в утробата си?

Едно от най-големите открития в предварителните изследвания е, че вирусът не се предава от майката на плода в утробата.

Д-р Вей Джан, доцент по превантивна медицина в Медицинското училище във Фейнберг към Северозападния университет, наскоро взе участие в изследване, в което бяха проследени случаите на 9 бременни жени в Китай с диагноза COVID-19, които родиха чрез цезарово сечение.

Изследователският му екип е тествал околоплодна течност, кръв от пъпна връв, секрет от гърлото на бебето и кърма, като не е открил доказателства, че вирусът може да се предаде от майка на бебе в утробата или чрез цезарово сечение, каза Джан.

Новороденото, което наскоро е дало положителна проба за инфекцията в Англия, не опровергава тези открития – няма информация за това какви превантивни мерки са взети по време на раждането или какви проби са тествани от медицинските екипи, които са работили със семейството. Не е ясно как бебето се е заразило с вируса.

Въпреки че както изглежда вирусът не се предава вертикално, анализ на случаите на 10 новородени бебета, родени от майки с COVID-19 установява, че инфекцията все пак има неблагоприятен ефект върху новородените – включително респираторни проблеми, тромбоцитопения (нисък брой на тромбоцитите в кръвта) и нарушена функция на черния дроб.

Поради това здравните експерти са съгласни, че имаме нужда от повече данни, за да оценим цялостно какъв е рискът новородените да се заразят с вируса.

Кое е по-безопасно: цезарово сечение или естествено раждане?

Рано е да се каже. Всички жени, включени в изследването на Джан, са родили чрез цезарово сечение и рискът, свързан с естествените раждания, не е бил оценен.

Някои вирусни инфекции могат да се предават от майка на бебе по време на раждането, твърди д-р Джесика Мадън, сертифициран педиатър, неонатолог и медицински директор на услугата Aeroflow Breastpumps, чиято дейност е свързана с консултирането на жени относно помпите за кърма.

Вирусът на грипа, например, не се предава на бебета по време на естествено раждане. Други вируси, като ХИВ и херпес обаче, могат да се разпространяват чрез кръв и други телесни течности, което прави цезаровото сечение по-безопасния избор.

Понастоящем няма твърдо доказателство кой метод на раждане е по-безопасен, когато майката е инфектирана с COVID-19. Едно притесненията, свързани с цезаровото сечение е, че то изисква пациентите да останат повече време в болницата, за да се възстановят.

COVID-19 повишава ли риска от усложнения?

Тук отново информацията е оскъдна, но при бременни жени с COVID-19 се наблюдава тенденция към преждевременно раждане.

В неотдавнашен семинар, здравните специалисти от Центровете за контрол и превенция на заболяванията споделиха своите открития относно оценката на медицинските данни на 34 жени от Китай с диагноза COVID-19, наблюдавани през третия триместър на бременността.

Те съобщават, че за бременните жени със COVID-19 рискът от преждевременно раждане е по-голям, като те раждат средно в около 36-та седмица от бременността си – 4 седмици преди термина на раждане.

В по-тежки случаи COVID-19 може да причини пневмония, което е сериозен проблем за бременните жени, тъй като „техният белодробен капацитет вече е леко намален“, казва Мадън.

Ако бременната жена изпитва проблеми, свързани с поемането на кислород, детето също ще бъде лишено от кислород, което може да го изложи на по-висок риск от трайни проблеми в развитието, гласят данните.

Друго притеснение е и фактът, че COVID-19 често причинява треска. През първия триместър повишената телесна температура може да причини аномалия в развитието на плода. През третия триместър високата телесна температура може да доведе до дехидратация, което може да предизвика преждевременно раждане.

Какво се случва, след като родя?

Всеки, диагностициран със COVID-19, включително и майката, ще трябва да бъде изолиран от новороденото, докато не се възстанови, за да се избегне предаването на вируса на бебето, обяснява Джан.

Все пак здравните специалисти съветват младите майки с COVID-19 да продължат да хранят бебетата си с кърма. Въпреки че майчиното мляко не пренася вируса, трябва да се избягва близък контакт.

„Тъй като директният контакт е доказан начин за предаване на инфекцията, трябва много да се внимава, за да се ограничи вероятността от заразяване на новородено, ако жените кърмят“, казва Джан.

Необходимо е родилките да обмислят използването на предпазни средства – като маски, дрехи, с които да се наметнат или ръкавици, както и да дават кърмата на новороденото чрез бутилка.

Какви стъпки трябва да предприема сега?

Бременните жени трябва да поддържат добра комуникация с проследяващите ги специалисти и да се информират дали някои от консултациите могат да бъдат провеждани по-рядко или дистанционно, за да се намали рискът от излагане на вируса SARS-CoV-2.

Ако бременната жена е имала близък контакт с някой, който е болен или изпитва някакви симптоми, от решаващо значение е да се обади на лекаря си възможно най-скоро, каза Мадън.

Измиването на ръцете, социалното дистанциране и избягването на контакт с всеки, който е болен може да намали риска от излагане на вируса.

Мадън също препоръчва на бременните жени с диагноза COVID-19 да избягват ражданията в домашни условия. Болницата ще осигури наблюдение на майката и бебето, за да се гарантира, че бебето не развива симптоми или не се разболява.

„Не мисля, че това може да се извърши правилно в домашна обстановка“, каза още Мадън.

„В този случай за благополучието и на майката и детето, е от съществено значение тя да роди в болница.“

Трябва да следим и за промени в препоръките. Към този момент данните, които имаме, са доста успокояващи, твърди Мадън. Изглежда, че вирусът не се разпространява през утробата.

Всички новородени, с изключение на бебето в Англия, са дали отрицателна проба за COVID-19.

И макар че бременните жени се считат за рискова група, Мадън допълни, че до този момент не изглежда те да са с повишен риск от усложнения, ако се заразят с COVID-19.

Обобщение на най-важното

Въпреки че изследванията за това как COVID-19 влияе на бременността са ограничени, здравните експерти твърдят, че данните, които имаме, са успокояващи.

Изглежда, че вирусът не се разпространява през утробата. Всички тествани новородени, с изключение на новородено в Англия, са дали отрицателна проба за COVID-19.

Бременните жени не са по-склонни да се заразят с вируса, в сравнение с тези, които не са бременни и са на същата възраст. Все пак е важно да следвате актуалната информация, която обявяват здравните специалисти, тъй като ситуацията е динамична и нова информация се споделя всеки ден.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments