„Това, което със сигурност ще се случи, е че тези пари, които се раздаваха от джипката, тепърва ще излизат фактурите за тях. Тоест новото правителство, което и да е, ще има огромни плащания по поети вече ангажименти, а бюджетната ситуация съвсем не е розова“. Това заяви пред „Bulgaria ON AIR“ бившият вицепремиер и социален министър Ивайло Калфин във връзка с политическата ситуация у нас.
Относно средствата от Европа и въпроса дали те ще бъдат изгубени, политикът обясни, че според Европейската комисия планът вече е подаден. Калфин определи като „абсурдна“ възможността към края на май сметките отново да бъдат пренаписвани. Повече от очевидно е, че всичко ще бъде такова, каквото вече е направено от ГЕРБ, поясни той.
Вероятно е следващото правителство да нанесе някакви леки корекции или да преговаря по дадени точки, но за това е нужна сигурност, а не временно управляващи за 3 или 5 месеца, посочи Калфин. Всяка държава се нуждае от стабилност в икономически план, както и от дългосрочна перспектива, която да спомага за развитието на страната и да изгражда ясна идеология в тази насока, допълни още той.
Бившият вицепремиер е на мнение, че при повторни избори, „националистите ще намерят начин да се съчетаят“ и не е ясно дали ентусиазмът за извънпарламентарните сили ще бъде пак толкова силен.
Провеждането на още един вот ще бъде в полза единствено на досегашните управници, срещу които народът протестира цяло лято. Освен това повторните избори ще покажат слабост в политическата система у нас, категоричен е Калфин, и няма да оправдаят очакванията на хората властта да бъде поета от онези, които твърдят, че са готови за тази отговорност.
Въпреки множеството сценарии, най-очевидното от изборните резултати е, че хората отправиха много ясни послания към ГЕРБ. Първо – не искаме тази партия повече да ни управлява, второ – изключваме БСП като алтернатива, и трето – има някакви извънпарламентарни групи, на които се разчита те да правят правителство, коментира Калфин.
Според бившия министър COVID кризата, въпросът с ваксинационните практика, способите за оказване на помощ на бизнеса, както и годишният бюджет, са все краткосрочни цели.
„Да се посочат компетентни министри, дори да не са познати лица“, ето това е от водещо значение, подчерта в заключение Калфин.