В свое изказване по време на заседанието на Съвета министър Калин Стоянов открои темата за превенцията на миграцията и проактивния подход, поставени в специфичния регионален контекст. България е страна на първа линия по Източносредиземноморския маршрут и от началото на тази година отчита двойно увеличение на опитите за нелегално пресичане на зелената граница с Турция, но и два пъти повиши предотвратените пресичания на границата.
„Този резултат е следствие от национални усилия, както по превенция на миграцията, така и за укрепване на сигурността на външната ни граница. В същото време, усилията на двустранна основа трябва да бъдат подкрепени и от действия на ниво ЕС. Нужно е допълнително инвестиране за изпълнение на оперативни партньорства за борба с трафика и подобряване на връщанията. В тези две области виждаме и сериозна добавена стойност от работата на агенциите Фронтекс и Европол“, отбеляза министърът.
Министър Стоянов потвърди категоричната подкрепа на българското правителство за удължаването на временната закрила на украинските граждани.
„На мнение сме, че ако конфликтът продължи и причините за временната закрила са налице, Европейският съюз трябва да продължи да предоставя единен отговор и солидарност с народа на Украйна, както до момента“, подчерта силовият министър.
Българският вътрешен министър приветства засилването на сътрудничеството между Европейския съюз и държавите от Латинска Америка, както и приетата Втора съвместна декларация на министрите на вътрешните работи на държавите-членки на ЕС и Латиноамериканския комитет по вътрешна сигурност /CLASI/ – фактор за още по-сериозен тласък на оперативното сътрудничество между двата региона, за да се гарантират трайни резултати и унифициран стандарт в борбата срещу престъпността.
В заседанието на Съвета участваха министрите на вътрешните работи на държавите членки на ЕС и министрите на вътрешните работи от страните от Латинска Америка, членки на Комитета за вътрешна сигурност /CLASI/.