Най-известният опозиционен лидер в Камбоджа е осъден на 27 години домашен арест за държавна измяна. Също така Кем Соха, бившият лидер на сега разпуснатата Партия на националното спасение на Камбоджа, е лишен от правото да се кандидатира или да гласува на избори. Той беше обвинен в заговор с чужди сили за сваляне на правителството на министър-председателя Хун Сен, припомнят от „BBC“.
Хун Сен е един от най-дълго управлявалите автократи в света и е на власт от 1985 г. Камбоджа ще проведе общи избори през юли. Повечето очакват Сен да се кандидатира отново, въпреки че някои предполагат, че ще предаде властта на най-големия си син Хун Мане.
69-годишният Кем Соха беше арестуван за първи път през 2017 г. въз основа на видео от 2013 г., в което той казва, че е получил подкрепа от американски продемократични групи. Той и адвокатите му отхвърлиха обвиненията и заявиха, че делото срещу него е неоснователно.
Американският посланик в Камбоджа Патрик Мърфи смята, че случаят е съдебна грешка.
Адвокатът на Кем Соха – Анг Удом е категоричен, че правният му екип ще обжалва присъдата, предава агенция „Reuters“. Правозащитни групи и западни правителства осъдиха обвиненията срещу него като неоснователни и политически мотивирани.
„Очевидно беше от самото начало, че обвиненията срещу Кем Соха не са нищо друго освен политически мотивиран трик на министър-председателя Хун Сен да отстрани главния опозиционен лидер на Камбоджа и да елиминира демократичната система на страната“, коментира заместник-директорът на „Human Rights Watch“ за Азия Фил Робъртсън, добавяйки:
„Изпращането на Кем Соха в затвора не означава само унищожаване на неговата политическа партия, но и потушаване на всяка надежда, че може да има истински общи избори през юли.“
Групата призова властите да отменят присъдата и „незабавно и безусловно“ да го освободят.
Преди да оглави партията си Соха е бил защитник на правата на човека. Популярността му нарасна на миналите избори до момент, в който беше готов да свали Хун Сен и неговата партия.
Партията на националното спасение на Камбоджа беше забранена преди изборите през 2018 г. Повечето от нейните лидери бяха преследвани или принудени да заминат в изгнание.
Миналия месец Хун Сен закри една от последните независими медии в страната – „Гласът на демокрацията“, като каза, че е публикувала история, която атакува сина му и накърнява репутацията на правителството.