Кан Кормесий: Владетелят, който обичаше мира в древна България

0
820
Кан Кормесий
Кан Кормесий. Снимка: Румен Петков

През VII и VIII век нашата ера на Балканите се разгръща история, изпълнена с войни, завоевания и дипломатия, която оформя съдбата на региона за векове напред. В тази динамична епоха се извисява фигурата на кан Кормесий – владетел на древна България, чието управление от 721 до 738 година остава в историята със своята изключителна миролюбивост и дипломатическа мъдрост.

Произлизайки от могъщия владетелски род Дуло, Кормесий не само успява да укрепи и разшири влиянието на България, но и поддържа и развива мирните отношения с Византийската империя – най-мощния съсед и често съперник на българските земи.

Кан Кормесий
Кан Кормесий. Снимка: Румен Петков

Тези исторически факти се разглеждат в книгата „Българските владетели от VII до XIV век. История на България“, написана от историка д-р инж. Румен Петков. В нея писателят Румен Петков от ПП „Единение“ разкрива интересни събития от този период.

В книгата може да се запознаете как управлението на Кормесий е характеризирано със стратегическо дипломатическо водачество, което позволява на България не само да запази своето политическо и икономическо влияние в региона, но и да избегне конфликтите, които биха могли да подкопаят нейното стабилно развитие.

Историческите документи и археологически находки, като надписите на Мадарския конник, разкриват интригуващи детайли за управлението на Кормесий, включително годишните данъчни вноски от злато, получавани от Византия, които подчертават ефективността на неговата външна политика.

Публикуваме целия материал на д-р Петков без редакторска намеса:

„Кормесий води мирна политика в продължение на цялото си 17-годишно управление. Той произхожда от владетелския род Дуло. Името на Кормесий е записано и в надписите на Мадарския конник. В запазената част от текста става дума за ежегодни данъчни вноски от злато, които Кормесий получава от византийския император, което значи, че договорът, подписан от Тервел, продължава да се изпълнява. В края на надписа се говори за развалянето на отношенията и за отстъпването на едно езеро на Византия.

Разчетеният текст с големи липсващи промеждутъци гласи:

„…злато…той даде…злато архонтът…войници…архонтът…ромеите…каквото ти давах, всяка година ще давам, понеже ми помогна…всяка година ще даваме и…архонта… императорът…и Кормесий, архонта покани…архонтът…като разпредели златото и започнаха…това езеро…направи…архонт…развалиха договорите…война…тогава…име.“

Повече сведения за кан Кормесий няма. Фактът, че при управлението му не са отбелязани военни действия между българи и ромеи, може да се разбере, че е поддържал мирни отношения с Византия.

Към миналото на Кормесий още по времето на властването на Тервел ни предоставя и хрониката на Теофан. От думите на византийския летописец научаваме, че Кормесий присъства при сключването на договора между България и Византия от 717 година и дори участва във войната срещу арабите от 717-718 г. като военачалник на крупни войскови формирования.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments