Канада обмисля декриминализация на дрогата в опит да овладее кризата с предозирането

0
78
Наркотици
Снимка: Pixabay

Федералното правителство на Канада обмисля декриминализиране на притежанието на опиоиди и други незаконни наркотици в опит да се справи с разрастващата се криза, свързана с предозирането, заяви един от високопоставените служители по-рано тази седмица, цитиран от „Reuters“.

Либералното правителство на премиера Джъстин Трюдо е изправено пред натиск за ограничаване на случаите на предозиране, въпреки че неотдавна нагласите относно идеята за декриминализация бяха преобладаващо негативни.

Ванкувър поиска федералното правителство да освободи града от част от разпоредбите на Закона за контролираните наркотици и вещества, като декриминализира притежанието на малки количества дрога в рамките на града. Говорител на здравния министър на Канада Пати Хайд заяви в сряда, че предложението е в процес на обсъждане и че дискусиите с Ванкувър са в ход, но засега не смята да разкрива повече подробности.

Според официалните данни смъртността, вследствие от опиоидно натравяне в Канада за първата половина на 2020 г., е най-високата от 2016г. насам, откакто датира отчитането на тази статистика. Броят на хората в страната, обвинени в притежание на наркотици, различни от хероин и кокаин, се е увеличил повече от три пъти, достигайки 13 725 души през последното десетилетие до 2019 г., разкриват експертите. Броят на хората, обвинени в притежание на хероин, се е увеличил почти пет пъти, достигайки 1043 души.

Пандемията от COVID-19 е нарушила веригите за незаконно снабдяване с наркотици, което на свой ред е довело да създаването на по-токсични доставки. Наред с това се отчита и намаляване на специализираната помощ спрямо хората с този проблем, като това ги е тласнало да употребяват повече. Ходът на здравните власти, насочен към обсъждането на идеята за декриминализация, се случва в момент, когато кризата с предозирането в града е по-лоша от когато и да е било, обясни кметът на Ванкувър Кенеди Стюарт в свое изявление, публикувано в сряда.

Много здравни експерти твърдят, че декриминализацията би насърчила употребяващите наркотици да ги приемат на по-безопасни места, където могат да получат достъп до медицинска помощ. Миналата година Трюдо отхвърли идеята за промяна в закона, като заяви, че това няма да реши проблема.

През 2001 г. Португалия декриминализира притежанието и употребата на незаконни наркотици, а неотдавна управляващите в Орегон също гласуваха в полза на предложението. По-рано седмица градският съвет на Монреал също гласува в подкрепа на декриминализацията на наркотични вещества. Канадската асоциация на полицейските началници одобри този ход миналото лято.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments